You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30, or you can buy 10 of them at Best Food for $5.10. Which place
is the better buy?
2 answers:
Answer:
Village market
Step-by-step explanation:
Find the unit rate at village market and Best food and compare.
Village market:
Rate per can = 2.30 ÷ 5
= $ 0.46
Best food:
Rate per can = 5.10 ÷ 10
= 0.51
0.46 < 0.51
Buying can from village market is best buy as that is less priced
Answer:
The village market
Step-by-step explanation:
Price per can at the village market
= 2.30÷5
= $0.46
Price per can at Best Food
=5.10÷10
= $0.51
You might be interested in
It is 146 because it is equal to the other large angle.
There is a pattern of 8 after each number (b)
For 8, it's 6.2 . For 9, it's 7.0 (or 7)
Answer:
36 people joined the radio control club.
Step-by-step explanation:
15-3= 12
12*3=36
Step-by-step explanation:
hope this helps, good Luck xD.