1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
2 years ago
11

You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30, or you can buy 10 of them at Best Food for $5.10. Which place

is the better buy?​
Mathematics
2 answers:
fomenos2 years ago
5 0

Answer:

Village market

Step-by-step explanation:

Find the unit rate at village market and Best food and compare.

Village market:

Rate per can  = 2.30 ÷ 5

                      = $ 0.46

Best food:

Rate per can = 5.10 ÷ 10

                     = 0.51

0.46 < 0.51

Buying can from village market is best buy as that is less priced

Marta_Voda [28]2 years ago
3 0

Answer:

The village market

Step-by-step explanation:

Price per can at the village market

= 2.30÷5

= $0.46

Price per can at Best Food

=5.10÷10

= $0.51

You might be interested in
Please answer this correctly without making mistakes I want ace expert and genius people to answer this correctly without making
soldi70 [24.7K]

Answer:

yz + z = -22

Step-by-step explanation:

Ok so you are already the number that y = 10 and z = -2. You will plug these number in the equation in order to find the answer. :-

y = 10 and z = -2

yz + z

<u>10(-2)</u> - 2

<u>-20 - 2</u>

-22

Hope this helps, thank you :) !!

6 0
2 years ago
Find the average retail price for a 4-year old V6 four-door sedan with air conditioning, power mirrors, leather seats, power sun
ELEN [110]

Answer:

$8502

Step-by-step explanation:

you need to gather a compilation of prices and add them all up. You then divide that total by the number of prices you gathered.

3 0
2 years ago
When a principal amount, P, is invested at an annual interest rate,r, and compounded n times per
romanna [79]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

A = P( 1+r/n) ^ (nt)

P is the amount invested

r is the rate

n is the number of times per year the interest is compounded

t is the number of years

every 6 months is twice a year

so n is 2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If I have 10 apples and I eat 5 how many do I have
givi [52]

Answer:

10-5=5 the answer is 5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Repeat the following procedure for the four given numbers Multiply the number by 8. Add 6 to the product . Divide this sum by 2.
seropon [69]

Answer:

12

Step-by-step explanation: Given:1st no. is 3

3×8=24

24+6=30

30/2=15

15-3=<u>12</u>

therefore,ans is 12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a chord is drawn 3 cm away from the centre of a circle of radius 5 cm. calculate the length of the chord​
    7·1 answer
  • Wendy’s older brother is buying a car.He can make 24 payments of $95 or 30 payments of $80 each which cost less? How much less?
    10·2 answers
  • Whats an equivalent fraction for 3/4 with the denominator is 24
    6·2 answers
  • 2/3y=-3x-9 pleaseeeeeeeeee
    6·1 answer
  • If aerts305 is 16 and his friend is 15 who’s older
    11·1 answer
  • Which one of the following is an arithmetic senquence?
    5·2 answers
  • 190 muitiplied by 186​
    5·2 answers
  • Simultaneous Equation
    13·2 answers
  • If 89 babies are sampled at random from the hospital, what is the probability that the mean weight of the sample babies would di
    5·1 answer
  • Double checking: On the first try I got 113, That turned out to the the wrong answer. I understand how 23 and 67 can be a answer
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!