1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
11

You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30, or you can buy 10 of them at Best Food for $5.10. Which place

is the better buy?​
Mathematics
2 answers:
fomenos3 years ago
5 0

Answer:

Village market

Step-by-step explanation:

Find the unit rate at village market and Best food and compare.

Village market:

Rate per can  = 2.30 ÷ 5

                      = $ 0.46

Best food:

Rate per can = 5.10 ÷ 10

                     = 0.51

0.46 < 0.51

Buying can from village market is best buy as that is less priced

Marta_Voda [28]3 years ago
3 0

Answer:

The village market

Step-by-step explanation:

Price per can at the village market

= 2.30÷5

= $0.46

Price per can at Best Food

=5.10÷10

= $0.51

You might be interested in
A right triangle is graphed on a coordinate plane. Find the length of the hypotenuse. Round your answer to the nearest tenth. ​
Hoochie [10]

Answer:

7.6

Step-by-step explanation:

From the graph, we know the lengths of two legs.

  a = 3

  b = 7

Knowing this, we can use the Pythagorean Theorem to solve for c, the hypotenuse. (remember,  a^2 + b^2 = c^2)

c = √a2 + √b2  

= √(7)2 + √(3)2

= √49 + √9

= √58

= 7.6

8 0
3 years ago
I will give brainliest
Sauron [17]

Answer:

230°

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! If you do you get 'Brainliest'
alexdok [17]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME!!!!!!
denis-greek [22]

Answer:

data set C.

Step-by-step explanation:

This set has a bigger/wider range (1-5)

5 0
3 years ago
Ms. Ball is applying for a credit card. The one she wants to get has a 7% annual interest rate, compounded semiannually, and cha
jeka94

Answer:

I need points

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Triangle XYZ is a right triangle. if XY=4, what is YZ
    8·2 answers
  • A game has a rectangular board with an area of 44 in2. There is a square hole near the top of the game board in which you must n
    8·2 answers
  • How to determine if polynomial is factoriable?
    11·1 answer
  • F(x) = 1 -3.5x + 0.5, x &lt; 1 ?<br>18 - 2x x &gt; 1​
    14·1 answer
  • how to write a system of linear equation that represents the situation you sell 14 more tickets than your friend sells together
    10·1 answer
  • HELP ME OR ELSE<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>STUFF HAPPENS
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!! 30 POINTS
    5·1 answer
  • Find the quotient of 85 &amp; .25
    5·1 answer
  • How do i solve this problem 1/6 1/6 1/6 1/6
    8·1 answer
  • Please solve and thank you
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!