1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adell [148]
3 years ago
14

Drag and drop the numbers into the boxes to create an expression that is equivalent to the given expression

Mathematics
1 answer:
salantis [7]3 years ago
7 0

Answer:

7 and 21

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Plz help I need it by tomorrow morning ​
notka56 [123]

Answer:

17. 290a for pizza / 5b for celary / 290a+5b=total calorie intake

18. 8.50a for adult tickets / 5.50c for children tickets / 8.50a+5.5c=total for tickets

4 0
3 years ago
Can someone please help me with this
vfiekz [6]

Answer: it’s not clear I can’t see it

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
F(x) = -x² + 4x - 1 find the value of f(x) if x = 0
ollegr [7]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

Given,

f(x) = -x² + 4x - 1 and x = 0

Putting the value of x we get,

f(0)= -0^{2} + (4 X 0) - 1

    = -0+0-1

    =-1

∴f(x)= -1

So, the required value is -1

8 0
2 years ago
PLEASE HELP GIVING 50 POINTS AND BRAINLIEST​
Evgesh-ka [11]

Answer:

1 2/4, 2 3/4, 3, 3 2/4, 3 3/4

Step-by-step explanation:

fraction set up

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A group of three friends
Darina [25.2K]

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Each of the three friends orders a combo. If each drink is $2.50 and there are three drinks, that means the total cost of the pizza is $24. There are three combos, each with two slices of pizza, meaning there are six slices of pizza total. Then you divide 24 (the total cost of the pizza) by 6 (the total amount of slices), getting $4 per slice.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A bowl contains pecans, cashews, and almonds in a ratio of 6 : 10 : 15, respectively. If some of the nuts of one of the three ty
    10·1 answer
  • X2 + 3x + 2<br> x2 + 2x
    5·1 answer
  • If I have 18$ and $27 if I multiply it what would the answer be
    11·2 answers
  • Evaluate 6 0 + 6 1 + 6 2
    6·2 answers
  • You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Soup A has 5 grams of sodium in every 12 cups. Soup B has 8 grams of sodium in every 13 cups. Which soup has more sodium per cup
    12·1 answer
  • A doctor has an annual income of $152,125. The income tax that doctor has to pay is 6%. What is the amount of income tax in doll
    11·1 answer
  • I need help with this.<br> I need to find both A and B, I’m just lost at this point
    14·1 answer
  • Help me please this is really important
    11·1 answer
  • HELP FAST! AND NO LINKS! There is a line segment called AB (not pictured). The coordinates of point A are (6, 2), and the coordi
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!