1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dovator [93]
2 years ago
15

Help ASAP...............

Mathematics
1 answer:
choli [55]2 years ago
7 0

Answer:

This is not a question. please provide a question.

You might be interested in
Marisa decided to raise the price of her earrings so that she will make a profit of $5.00 on each pair. She has
Varvara68 [4.7K]

Marisa, who raise the price of her earrings so that she will make a profit of $5.00 on each pair, expect to make a profit with her company.

<h3>What is the unit price?</h3>

The unit price is the amount of money required to buy one unit of a item or goods.

To find the unit price, divide the total cost of the goods to the total number of goods.

The cost of repair will now be $60. Thus, the total cost of 50 earrings is,

C=60\times50\\C=3000

Marisa decided to raise the price of her earrings so that she will make a profit of $5.00 on each pair. Thus, the new selling price of her earring is,

P=60+5\\P=65

The sale's price of 50 earrings is,

P=50\times65\\P=3250

She has also improved the quality control so that only 1 pair in 50 need to be returned for repair. Thus, the cost price of one earring has to be removed from the sales price of 50 earrings as,

P=3250-60\\P=3190

The profit made by her company on 50 earrings is

p=P-C\\p=3190-3000\\p=190

Thus, Marisa, who raise the price of her earrings so that she will make a profit of $5.00 on each pair, expect to make a profit with her company.

Learn more about the unit price here;

brainly.com/question/25879801

#SPJ1

8 0
1 year ago
46 degrees (4x) degrees
motikmotik

Answer:

whats your question im confused

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lorraine writes the equation shown.
Levart [38]

Answer:

a relation and a function

= A

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help plsssss can someone also explain the diagram ​
lyudmila [28]
The answer is C.

Explanation: There are 3 x variables and on the other side you see 11.

So the answer is 3x = 11
8 0
3 years ago
1. Determine if the two expressions are equivalent and explain your reasoning.
Elena-2011 [213]
1. Yes because of the constant and coefficient if you add it. Like the answer is 5m +4.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain how the number devil helps the author convince readers that mathematics is fun.
    7·2 answers
  • A student wanted to construct a 95% confidence interval for the mean age of students in her statistics class. She randomly selec
    9·1 answer
  • Allie has 5 baskets that each hold 5 candies and 3 toys. Alexis has the same total items, but she makes 4 baskets. In each baske
    14·1 answer
  • What's the answer? I am really stuck and don't understand at all we haven't even learnt this is class
    7·1 answer
  • The graph shows two lines, A and B.
    13·1 answer
  • A show is on Friday, Saturday and Sunday
    13·1 answer
  • Express 0.125 as a percent.
    7·2 answers
  • 18+4(10-2 to the third power) -2
    13·2 answers
  • Can someone help me please
    7·2 answers
  • Find ℎ(x) = f(x) − g(x)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!