Perimeter of a square = 4s where is the length of one side.
Equation:
Area = s^2
169 = s^2
s = 13 inches
B. 13 INCHES
Answer:
That is the answer if you're finding the exact form...
Step-by-step explanation:
Simplify the expression
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
6 Years
Step-by-step explanation:
Orlando invests $1000 at 6% annual interest compounded daily.
Orlando's investment = 
Bernadette invests $1000 at 7% simple interest.
Bernadette's investment = A = 1000(1+0.07×t)
By trail and error method we will use t = 5
Bernadette's investment will be after 5 years
1000(1 + 0.07 × 5)
= 1000(1 + 0.35)
= 1000 × 1.35
= $1350
Orlando's investment after 5 years

= 
= 
= 1000(1.349826)
= 1349.825527 ≈ $1349.83
After 5 years Orlando's investment will not be more than Bernadette's.
Therefore, when we use t = 6
After 6 years Orlando's investment will be = $1433.29
and Bernadette's investment will be = $1420
So, after 6 whole years Orlando's investment will be worth more than Bernadette's investment.
M+k because the subtraction sign and negative cancel out to become positive