1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ELEN [110]
2 years ago
14

Solve a/-16 + 8 = 12.

Mathematics
1 answer:
iren [92.7K]2 years ago
7 0

Answer:

355

Step-by-step explanation:  me

You might be interested in
Solve by elimination 3×+11y=4,-2×-6y=0
gizmo_the_mogwai [7]
3x + 11y = 4

2x + 6y = 0

I got
15/2, -5/4
6 0
2 years ago
Rory earned an 84% on his test. He answered 21 questions correctly. How many total questions were on the
Anna35 [415]

Answer:

21 is 84% to 25, so there would be 25 total questions on the test

4 0
2 years ago
The formula that describes an object's motion is given by s=ut+1/2at^2, where s is the distance traveled, u is the initial veloc
victus00 [196]
None of the offered choices is correct.

The correct equation is
.. a = (2s -2ut)/t^2 . . . . . . . . parentheses are required
4 0
3 years ago
Your teacher has asked you to explain the difference between quantitative and qualitative observations. Which statement is corre
Thepotemich [5.8K]

Answer:

Step-by-step explanation:

B is the answer and if the next has something to do with connie then your answer is C

8 0
2 years ago
2) write a linear function that passes through point ( 3, 6) and is perpendicular to Y=2X-1.
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

y=-1/2*+5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Triangle JKL is rotated 45° counterclockwise using the origin as the center of rotation. On a coordinate plane, triangle J K L h
    5·2 answers
  • How find the area of a parallelogram when base 9 feet and the side is 8/9 feet
    7·2 answers
  • PLZ HELP! WILL GIVE BRAINLIEST!
    6·2 answers
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • The revenue of the company is given by the equation R = x (1000 – 4x), where R is the revenue of the company in dollars when thy
    6·1 answer
  • What is the answer??
    7·1 answer
  • Hisoka had 10 little boys 3 of them ripened and he fought them how many little boys does he have left to fight
    10·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE <3
    14·1 answer
  • 15<br> G<br> F<br> H<br> 4) What is the value of x?<br> A) 10<br> B) 12<br> C) 15<br> D) 17
    5·1 answer
  • С
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!