1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
3 years ago
11

Confused at "Evaluate the algebraic expression 6g - 11 for g = – 5". How am I supposed to evaluate?

Mathematics
1 answer:
Varvara68 [4.7K]3 years ago
5 0
6g - 11
6 (-5) - 11
-11 - 11
-22
You might be interested in
The sum of two numbers is 12 and their difference is 18 what are the two numbers
lawyer [7]

Answer:


Step-by-step explanation:

x+y=12

x-y=18

Now eliminate the y by adding the two equations together to get

2x=30

x=15

then solve for y.

15+y=12

15-y=18

y= -3

3 0
3 years ago
If f(x)=7x+8 and g(x)=x^4, what is (g°f)(0)​
Lina20 [59]
G(f(x))= (7x+8)^4
g(f(x))= (7(0)+8)^4
=(0+8)^4
=8^4
=8•8•8•8
=4,096
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write 4 feet to 15 inches as a ratio. Compare in inches. Write the ratio in lowest terms.
Alja [10]
1 ft = 12 inches....so 4 ft = (4 * 12) = 48 inches

ratio is : 48 to 15...or 48/15 or 48:15......which reduces to 16/5 in lowest terms
8 0
3 years ago
What is the least common multiple of 12 and 11?
blsea [12.9K]
132, to sum up, the Lcm Of 11 and 12 is 132
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Clara has 1,896 milliliters of juice to make punch. She needs to pour an equal amount of juice into 8 containers. How much juice
Effectus [21]

Answer:

en cada vaso debe verter 237 mililitros

Step-by-step explanation:

1896 Divídelo en 8 es igual que 237 por 8

6 0
3 years ago
Other questions:
  • a child is to receive a dose of 0.5 teaspoon of cough medicine every 6 hours. if the bottle contains 24 doses, how many days wil
    15·1 answer
  • What is 1.45,1 1/2,1 1/3,1.2 in order from least to greatest?
    13·1 answer
  • Which is the equation of a line that is perpendicular to 8x + 6y = –5?
    9·1 answer
  • HELP AS SOON AS POSSIBLE!!
    12·1 answer
  • Suppose $1750 is put into an account that pays an annual rate of 4.5%
    6·1 answer
  • If f(x) = x4 − x3 + x2 and g(x) = −x2, where x ≠ 0, what is (f ⁄g)(x)?
    15·2 answers
  • What is the m ZACB?<br> 10°<br> 50°<br> 90°<br> 180°
    15·1 answer
  • How do i simplify 96/180
    8·2 answers
  • 16.4 divide 0.8 what is the answer
    15·2 answers
  • A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!