1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
3 years ago
12

Help help help, i don't get this

Mathematics
1 answer:
Tatiana [17]3 years ago
5 0

Answer:

no tengo la menor idea

You might be interested in
Find the area of an equilateral triangle whose value is 18 cm​
rusak2 [61]

Answer:

18 + 18 + 18 = 18 \times 3 = 54

Step-by-step explanation:

I ain't sure but it might help you out:D

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
if a cake was sold GH 200 cedis. However, there is a reduction sale of 10% on each cake if you buy 4. Amanda decides to buy 8 ca
MrMuchimi

Amanda needs to pay 1440 cedis for purchasing 8 cakes on discounted price.

<h3>What is Cost Price?</h3>

Cost price is the amount we pay to buy an item at which it is available.

Here,

Selling price of a cake = 200 cedis

Discount because of sale = 10% on each unit.

                                              (Only if 4 cakes purchased at a time)

Amanda purchased 8 cakes

So, Amanda need to pay only 90 percent of the total amount.

Total cost price of 8 cakes for Amanda = (200 X 90%) X 8

                                                                  = 180 X 8

                                                                  = 1440

Thus, Amanda needs to pay 1440 cedis for purchasing 8 cakes on discounted price.

Learn more about Cost Price from:

brainly.com/question/11027396

#SPJ1

6 0
1 year ago
Please help me with this question
Setler [38]

Step-by-step explanation:

{ ({y}^{2} )}^{4} . \:  {( {y}^{3}) }^{2}

Since,

{ ({a}^{x} )}^{y}  =  {a}^{xy}

Hence,

{y}^{2 \times 4} . {y}^{3 \times 2}

=  {y}^{8} . {y}^{6}

Since,

{a}^{x} . {a}^{y}  =  {a}^{x + y}

Hence,

=  {y}^{8 + 6}

=  {y}^{14} (ans)

6 0
2 years ago
NEED HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST AND WILL PUT LOTS OF POINTS
Stella [2.4K]

Answer:

9 cups

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1/3 cup red             4 cups red

----------------- =  -------------------

3/4 cup yellow        x cups yellow

Using cross products

1/3 *x = 3/4 *4

1/3x = 3

Multiply each side by 3

1/3 x * 3 = 3 * 3

x = 9

6 0
3 years ago
Convert 1.24 miles to feet
nika2105 [10]

Answer:

6547.2

Hopefully this helps! :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for h. Then check your solution.<br><br> 2h + 6= 3h -19
    5·1 answer
  • The sum of two numbers is six, and the difference is 10. Find the numbers.
    15·1 answer
  • Are there less than 1 million exactly 1 million or greater than 1 million miligrams in a kilogram?
    9·2 answers
  • Lines b and c are parallel. What is the measure of &lt;6?
    11·2 answers
  • The cost of 8 gallons of gasoline can be modeled by C(g) = 2.25g. The amount of gasoline used
    6·1 answer
  • The measures of two angles in a triangle are 33 and 102 degrees
    13·2 answers
  • Nadia has £5 to buy pencils and rulers. Pencils are 8p each. Rulers are 30p each. She says “I will buy 15 pencils. Then I will b
    7·1 answer
  • 3
    5·1 answer
  • HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER
    14·2 answers
  • Mr. Dion is the band director at school. He asks students
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!