1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
3 years ago
9

HELPPP! Pleaze I will give 30 points!

Mathematics
2 answers:
Damm [24]3 years ago
8 0

Answer:

is it x(1,4) y(6,1) z(5,2)

give brainliest

FromTheMoon [43]3 years ago
5 0

Answer:

u need my help OK bet

Step-by-step explanation:

so heres tge answer

You might be interested in
3.14 and
stepladder [879]

Answer:

471ft^3

Step-by-step explanation:

5^2 x 6 x 3.14

25 x 6 = 150

150 x 3.14 = 471

5 0
3 years ago
HELPP!!! Will give Brainliest!!!
Pavel [41]

the local maximum is at x = -2.2 and has a value of 72.576


6 0
2 years ago
In the last three years frederico's basketball team won 40 more games than they lost if they won 150 games what was their ratio
Westkost [7]
150 games won: 110 games lost

Ratios
150:110
150/110
150 to 110
3 0
3 years ago
Help, Solve for y 7=35y
Lapatulllka [165]

Answer:

0.2 = y

Step-by-step explanation: You have to isolate y

<u> 7 = 35y</u>

35    35

0.2 = y


RECHECK:

7 = 35y

7 = 35(0.2)

7 = 7

YES, this is a true statement.


Hope this helps you!!! :)


4 0
3 years ago
Luke runs a farm stand that sells strawberries and blueberries. Each pound of
koban [17]
Answer:
He would make $36 for 12 pounds of strawberries
He would make $196 for 49 pounds of blueberries

He would make 3S if he sold S pounds of strawberries
He would make 4B if he sold B pounds of blueberries

Working:
We know that strawberries are $3/pound so $3 x 12pounds = $36
We know that blueberries are $4/pound so $4 x 49pounds = $196

The letters represent the amount of pounds of fruit being bought so the calculation for that is ($ x pounds) so you would write this but without assigning a numerical value to the amount. So if the strawberries are $3/pound and Luke sold ‘s’ pounds then it would be 3S (or 3xS but that is already assumed). The same goes for the blueberries. We know that they are $4/pound so it would be 4B.

Sorry if this doesn’t make any sense but I hope this helped

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Ivan has a piece of lumber 104 inches long. He is sawing it into 12-inch lengths to make fence posts. He says he can get about 9
    6·1 answer
  • What number is the opposite of 6/7?
    7·2 answers
  • Round 84. 359 to the nearest tenth. ​
    9·1 answer
  • Sarah Worker took up golf. She played 36 holes a week for 10 weeks. Use of the course cost $12.00 per round of 18 holes. She pai
    14·2 answers
  • The ratio of 96/3 please help
    12·1 answer
  • Use technology to determine PLEASE HELP I WILL MARK U BRAINLIEST. the vertex of each quadratic
    10·1 answer
  • Plz answer all ALLL AND PLZ ANSWER CORRECT
    7·1 answer
  • Help me! I'll give brainliest.
    7·2 answers
  • QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound
    7·1 answer
  • If (0.2)x = 2 and log 2 = 0.3010, then the value of x to the nearest tenth is:
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!