1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
2 years ago
12

PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

Mathematics
1 answer:
Liula [17]2 years ago
5 0
The correct answer is 45 square yards.
You might be interested in
A rectangular parking lot is enclosed by concrete barriers 5 feet long. There are 160 barriers in total. Determine the maximum a
LuckyWell [14K]
Well you just multiply 5 by 160 and get 800ft

6 0
2 years ago
What is the value of x?
kozerog [31]

Answer:

x = 35

Step-by-step explanation:

Since they are vertical angles, the angles are congruent and therefore you can set them equal to each other.

4x + 20 = 3x + 55

Have x on one side of the equation by subtracting 3x from both sides.

x + 20 = 55

Subtract 20 from both sides of the equation.

x = 35

4 0
3 years ago
A roadside vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales on a certain day was $98. If the
dexar [7]

Answer:

16 tomatoes

Step-by-step explanation:

50+3t=98

3t=48

t=16

8 0
3 years ago
Liem is 6 feet 2 inches, Eli is 5 feet 9 inches, Faith is 6 feet, and Simon is 5 feet 4 inches. In yards, what is the total of t
Ad libitum [116K]
I believe 7.75 yards
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company sells its product for $59 per unit. Write an expression for the amount of money received (revenue R) from the sale of
zaharov [31]

Answer:

R = 59x

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Cost per unit = $59

Let x units of product be sold.

We have to write an expression the amount of money received (revenue R) from the sale of x units of the product.

Revenue:

  • It is the total income  and is obtained by multiplying the quantity of goods sold by the unit price of the goods.

Revenue =

\text{Unit Cost}\times \text{Units sold}\\R = 59x

is the required expression of revenue.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The Rusty Metal Roller Coaster at the fair charges $2.50 for children and $4 for adults. Before the safety inspector shuts down
    14·1 answer
  • A mathematical formula designed to predict population fluctuations in a community could be called a(an)
    9·1 answer
  • Write answer in slope intercept form (3,-8); slope= -3
    13·2 answers
  • Each unit on the grid stands for one miles determine two ways to calculate the distance from josie's house to annies
    8·1 answer
  • To get there students and chaperones will travel in buses,vans,and cars Buses have 40 seats and cost $300 to rent. Vand have 16
    8·1 answer
  • FIND THE CIRCUMFERENCE OF CIRCLE A! (no outside links or ill report you)
    10·1 answer
  • You got paid $343 for 7 hours of work. Find the unit rate.
    11·2 answers
  • Which equation represents the relationship between x and y in the table below?
    6·1 answer
  • please help and if you know how to give brainliest let me know i will give it to the person who answers
    12·2 answers
  • Which geometric figure are always paraelograms
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!