1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
2 years ago
10

Mr.Pope is buying Mrs. Pope's flowers. He buys 6 flowers for 10.95 without tax.

Mathematics
2 answers:
Montano1993 [528]2 years ago
6 0
C

He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.

An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.

To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825

Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.

He payed $1.825 per flower.
Sholpan [36]2 years ago
4 0
The answer is D because if you round the answer youll get 1.83
You might be interested in
Nick had 14 jelly beans in a bag. His mother put a handful of jelly beans in the bag. When Nick counts his jelly beans, he disco
horsena [70]

Answer:

14 + j = 28

Step-by-step explanation:

I hope this helps :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Plz!
Len [333]

Answer:

10 for each side so 40 tiles

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the distance between points (12, 4) and (12, –10) on the coordinate plane?
Kipish [7]
<span>the distance between points (12, 4) and (12, –10) on the coordinate plane  is 14 units.

</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation perpendicular to y= 1 -x+ 9 that passes through the point (-2,-2). 5​
lukranit [14]

<u>ANSWER</u><u> </u><u>:</u><u> </u>Hii friends follow me and give me brainliest ok by

6 0
3 years ago
Line L is parallel to line M if the measure of angle six is 75 what is the measure of angle one
ahrayia [7]
The measure is to L is 75
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the numbers in order from greatest to least.<br> -4, 2 1⁄5, -2 3⁄4, 1⁄10
    11·2 answers
  • Write a equivalent expression for 28x+14+4x+16 if x=4 is the solution to both problems the same (show work please thank you)
    11·1 answer
  • Help please I rlly need help
    6·2 answers
  • Which table represents a function
    5·1 answer
  • Question: find the answer to BC
    7·1 answer
  • Factor 1
    10·2 answers
  • Give the degree of each polynomial
    8·2 answers
  • Took Gage 1 of a gallon of paint to create a mural of his favorite team the Grizzlies. He was asked to replicate his mural for 8
    14·1 answer
  • Plz someone help me I just guessed but what's the real answer, I need this asap​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP ON MY MATH!!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!