1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
2 years ago
11

On May 10, 2020, Marin Co. enters into a contract to deliver a product to Greig Inc. on June 15, 2020. Greig agrees to pay the f

ull contract price of $2,060 on July 15, 2020. The cost of the goods is $1,350. Marin delivers the product to Greig on June 15, 2020, and receives payment on July 15, 2020. Prepare the journal entries for Marin related to this contract. Either party may terminate the contract without compensation until one of the parties performs
Business
1 answer:
12345 [234]2 years ago
6 0

Answer:

May 15, 2020

No Entry

June 15, 2020

Debit: A/R for 2,060

Credit: Revenue for 2,060

Debit: COGS for 1,350

Credit: Inventory for 1,350

July 15, 2020

Debit: Cash for 2,060

Credit: A/R for 2,060

Explanation:

Preparation of the journal entries for Cosmo related to this contract.

May 15, 2020

No Entry

June 15, 2020

Debit: A/R for 2,060

Credit: Revenue for 2,060

Debit: COGS for 1,350

Credit: Inventory for 1,350

July 15, 2020

Debit: Cash for 2,060

Credit: A/R for 2,060

You might be interested in
The following events took place at a manufacturing company for the current year: (1) Purchased $95,000 in direct materials. (2)
raketka [301]

Answer: B. Work-In-Process Inventory XXX Wages Payable XXX

Explanation:

The method of accounting for Direct labor during production is to apportion it to Work in Process inventory because as a direct cost, it should form a part of the cost of producing the good.

The Work in Process Inventory will therefore be debited to reflect an increase and the Wages Payable will be credited to reflect that the wages are a liability owed to workers.

5 0
2 years ago
Which of the following investment plans best reflects diversification?
lora16 [44]
Kenya invests in stocks, bonds, and mutual funds.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
term fixed price contract to build an office tower for​ $10,000,000. In the first year of the contract Tullis incurs​ $3,000,000
almond37 [142]

Answer: $750,000

Explanation:

Given that,

Fixed price contract = $10,000,000

Cost incurred in the first year = $3,000,000

Remaining costs to complete =​ $5,000,000

Tullis billed =​ $4,000,000 in year 1

Collected​ by the end of the year = $3,500,000

Percentage of work completed = \frac{Expenditures\ Incurred\ from\ Inception\ to\ Date}{Total\ Estimated\ Costs\ for\ the\ Contract}

= \frac{3}{8} \times 100percent

= 37.5%

Revenue recognized = 37.5% of $10,000,000

                                    = $3,750,000

Income recognized = Revenue recognized - Cost incurred in the first year

                                 = $3,750,000 - $3,000,000

                                 = $750,000

8 0
3 years ago
West Corp. issued 15-year bonds two years ago at a coupon rate of 7.3 percent. The bonds make semiannual payments. If these bond
MaRussiya [10]

Answer:

7.44 %

Explanation:

The Yield to Maturity (YTM) is the Interest rate that makes the Present Value of Coupons and Principle equal the Market Price or Current Price of the Bond.

The Yield to Maturity can be calculated using a financial calculator as follows :

PV = - $100

N = (15 -2) × 2 = 26

PMT = ($100 ×  7.30%) ÷ 2 = $3.65

FV = $103

P/YR = 2

YTM = ?

Therefore, Inputting the values in the calculator as shown gives the Yield to Maturity is 7.44 %.

7 0
2 years ago
Total revenue equals A. change in price per unit times quantity sold. B. price per unit times change in quantity sold. C. price
Dmitriy789 [7]

Answer:

C. price per unit times quantity sold.

Explanation:

Total revenue is defined as the revenues that are received from the sales of units of goods and services. It is price multiplied by quantity sold.

Total revenue can also be seen as price per unit times quantity is sold. For example if the unit price of a good is $2 the price per one unit is $2. When 20 units are sold the price per units sold is 20* $2= $40.

So times that a defined unit of goods is sold multiplied by price gives the total revenue.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rachel plans to set up a beautifully furnished office for her interior decorating business. She will describe it in her business
    14·2 answers
  • Artur, who has a disability, is an employee of banquet & event facilities & services, inc. after the installation of new
    9·2 answers
  • John contracts with Kelly to buy a certain number of cattle for Kelly’s Circle K ranch. John makes a deal with Lawson, the owner
    11·1 answer
  • Kiera’s dog walking business is booming, and she is interested in expanding. In order to expand, her company needs more customer
    12·1 answer
  • You decided to buy apples at a grocery store somewhere in the mountains. You buy 5 pounds of apples, which are sold for $1.99/lb
    7·1 answer
  • Presented below is information related to Wise Company at December 31, 2017, the end of its first year of operations.
    12·1 answer
  • In part, a transaction affects the accounting equation by decreasing an asset. There is no effect on liabilities. Which of the f
    14·1 answer
  • Which of the following refers to products that organizational customers purchase to use in their finished​ products? A. Accessor
    8·1 answer
  • What is the basic aim of the National Labor Relations Act?
    6·1 answer
  • a company that manufactures general-purpose transducers invested $2 million 4 years ago in high-yield junk bonds. if the bonds a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!