1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
3 years ago
8

Question 4 (20 points)

Mathematics
1 answer:
Pepsi [2]3 years ago
4 0
16 there is the answer glad to help
You might be interested in
What is 8/25 as a decimal representation and as a percent representation please answer thank you
Sholpan [36]

Answer:

decimal: 0.32 percent: 32%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
5,049 +48=105
Alborosie
<h2>Solution (a) :-</h2>

Let the cost of the less expensive comic book be x .

Then :-

1284 - 11x = x

Using this equation , we can find the cost of the less expensive comic book .

Price of the less expensive book :-

1284 - 11x = x

11x + x = 1284

12x = 1284

x =  \frac{1284}{12}

x = 107

Cost of the less expensive book is 107 .

Therefore , the epice of the less expensive book = $ 107 .

<h2>Solution (b) :-</h2>

Cost of the more expensive book = 11x

Which means :-

1284 - x = 11x

11x + x = 1284

12x = 1284

x = 107

11x = 11 \times 107

= 1177

Therefore , the price of the more expensive book = $ 1177 .

4 0
3 years ago
Find the length median of the trapezoid( 20 points and brainliest if answered)
Korolek [52]

Answer:

1. 36

2. 16

amdmkfefm

3 0
3 years ago
Consider the following scenario:
wel
You don't need to use info for p(C)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to -2(-4x-3)-5x+3=-3
Novosadov [1.4K]

Answer:

X= -4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Name two angles that form a linear pair
    14·2 answers
  • What is the difference between (Picture 1) and (picture 2)? A. 0 B. 2 C. 5 D. 6
    5·1 answer
  • The cost of a bagel and a cup of coffee is $2.35. The cost of 2 bagels and a cup of coffee is $4.20. What is the cost of one cup
    11·1 answer
  • Related rates(calculus)
    11·1 answer
  • The angle of a triangle is 30 degrees 60 degrees and 90 degrees Is this a unique triangle
    13·1 answer
  • An airplane travels about 1,500 Km in a straight line between Toronto and Winnipeg. However, the plane must climb to 10,000 m du
    5·1 answer
  • A park charges $19 for one round of miniature golf and a reduced fee for each additional round played. If Tom paid $34 for 6 rou
    12·1 answer
  • 8^2 x 6{4 + 8^2(10 - 6)}^2
    9·1 answer
  • He range and the first and third quartiles for the data set.<br> 3, 32, 94, 84, 14, 44
    13·1 answer
  • Find the area. 7 cm 5 cm 5 cm 22 cm 10 cm 20 cm. HELP PLEASE!!!!​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!