area of rectangle= 8*13=104m^2
base of the Triangle= 13 -(4+4)=5
area of Triangle = 5*6/2=15m^2
area of shaded shape =104-15= 89m^2
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
Alice wins if a total of 5 is rolled. Finn wins if a total of 9 is rolled.
Step-by-step explanation:
Answer:
(-4,-1) --------> (-4,1)
Step-by-step explanation:
P(x,y) -----------> P' (x, -y)
y-axis