1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Roman55 [17]
3 years ago
10

Shall we made cupcakes and now she wants to frost them she has 4 cups of frosting it takes 1/3 of a cup of frosting for each cup

cake how many cupcakes can she frost . what’s the equation and how many cupcakes can Shelly frost?
Mathematics
2 answers:
stira [4]3 years ago
4 0
4 = 1/3x

she can frost 12 cupcakes
Volgvan3 years ago
3 0
She can frost 12 cupcakes
the equation is 1/3x=4
You might be interested in
Find the value of X answer in simplest form
Arlecino [84]

Answer:

14.14

Step-by-step explanation:

You can find the value of x using the trig ratio Sine = opposite/hypotenuse.

The sin 45 = 10/x. Solve for x.

x= 10/ sin45

x = 10/0.707

x = 14.14

5 0
3 years ago
Find the value of x.
motikmotik

Answer:

\sqrt{30}

7 0
3 years ago
Which of the following shows that polynomials are closed under subtraction when polynomial 5x − 6 is subtracted from 3x2 − 6x +
Bezzdna [24]
3x^2 − 6x + 2 - (<span>5x − 6)
= </span>3x^2 − 6x + 2 -  5x +  6
= 3x^2 - 11x + 8

hope it helps
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Determine if this is a function.
Kruka [31]

Answer: This is <u>not</u> a function

Why not?

The input x = 2 leads to more than one output. In this case, it leads to y = 20 and y = 40 simultaneously. This is the reason why we don't have a function. A function is only possible if each input x leads to exactly one y output.

Put another way: we cannot have x repeating any values if we want a function.

Side note: We could have y repeat however. So it's possible to have a function with the two points (1,5) and (3,5).

6 0
3 years ago
Arla and kal both work in jobs where they get paid by the hour in their first week on the job they each worked 40 hours and toge
valkas [14]

Question is Incomplete;Complete question is given below;

Arla and kal both work in jobs they get paid by the hour in their first week on the job they each worked 40 hours and together there total earnings were $1300 in their second week on the job business was slow so arla worked 20 hours and kal worked 16 hours their total pool earning was $580 what is each persons hourly wage.

Answer:

The hourly wage of Arla is $15 and hourly wage of Kal is $17.5.

Step-by-step explanation:

Let the hourly wage of Arla be 'x'

Also Let the hourly wage of Kal be 'y'

Now Given:

first week on the job they each worked 40 hours and together there total earnings were $1300

So we can say that;

40x+40y=1300   ⇒ equation 1

Also Given:

Number of hours worked by Arla in second week = 20

Number of hours worked by Kal in second week = 16

Total Money earned in second week = $580

So we can say that;

20x+16y=580   ⇒ equation 2

Now Multiplying equation 2 by 2 we get;

2(20x+16y)=580\times2

Applying Distributive property we get;

40x+32y =1160   ⇒ equation 3

Now Subtracting equation 3 from equation 1 we get;

(40x+40y)-(40x+32y)=1300-1160\\\\40x+40y-40x-32y=140\\\\8y=140

Now Dividing both side by 8 we get;

\frac{8y}{8}=\frac{140}{8}\\\\y= \$17.5

Now Substituting the value of y in equation 1 we get;

40x+40y=1300\\\\40x+40\times17.5 =1300\\\\40x+700=1300\\\\40x=1300-700\\\\40x=600\\\\x=\frac{600}{40}\\\\x=\$15

Hence The hourly wage of Arla is $15 and hourly wage of Kal is $17.5.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Consider the equation 4x – 3y = 9. Write the equation in slope-intercept form, y = mx + b, and
    12·1 answer
  • Jane borrowed a total of 23000 from 2 different banks to start a Business One bank charge the equivalent of 5% simple interest a
    13·1 answer
  • A digital camera costs $185 and the sales tax rate is 5.7%. What is the total cost of the camera after tax. Round to the nearest
    15·2 answers
  • Who do yo write 6,007,200 in two other forms
    15·1 answer
  • 5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
    7·1 answer
  • in a mix of red and white pebbles in a bag in the ratio of 3 to 7. Find the probability that if 3 pebbles are chosen from the mi
    7·1 answer
  • Write your answer in simplest form.<br> -2/3+7/9
    15·1 answer
  • a total of 1500 raffle tickets were collected during the school fair. if you have 30 raffle tickets, what is the probability tha
    15·1 answer
  • Triangle DEF has vertices located at D (2, 1), E (3,5), and F (6,2).
    7·1 answer
  • Here is a list of numbers 12 11 19 16 32 15 13​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!