1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
2 years ago
15

An artist is selling children's crafts. Necklaces cost $3.25 each, and bracelets cost $2.50 per each. The artist plan to have a

combined total sales of more than $15 from both necklaces and bracelets. If x stands for the number of necklaces and y stands for the number of bracelets, write an inequality that represents this situation
Mathematics
1 answer:
saul85 [17]2 years ago
4 0

Answer:

x\geq 6

y\geq 5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Consider the equation below. log_4( x + 3 )= log_2 (2 + x ) Which system of equations can represent the equation?
DaniilM [7]

Answer:

4^y = x + 3

2^y = x + 2

Step-by-step explanation:

log_4(x + 3 ) = log_2 (2 + x )

log_4( x + 3 ) = y

log_2 (2 + x ) = y

4^y = x + 3

2^y = x + 2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hello please help and i give you brainliest
Hunter-Best [27]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

x+6

In this step instead of puting x you relace it with 10 which is what x equals

10+6

16

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following World Record times from Track and Field is least
Gre4nikov [31]
I think the answer is B. Or A.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Max buys fabric that is 9 1/2 feet long. The cost of the fabric is $0.70 per foot, including tax. What is the total cost, in dol
Tanya [424]
Total cost= 9.5(.70) =6.65
5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 4a^2/2b
Slav-nsk [51]
12a^2 / 6b. This one is multiplied by 3/3 which equals one which keeps it the same.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of x. *
    14·1 answer
  • A youth Basketball has a standard Circumference of 27 inches. An NBA standard ball is 29.5 inches.
    10·1 answer
  • In a school election, 3/4 of the students vote. There are 1464 ballots. Write and solve and equation to find the number of stude
    15·1 answer
  • Evaluate f(x)=-x+3 when x= a-2
    14·1 answer
  • Question 1
    6·1 answer
  • There is a pizza cut into 8ths, if you eat 3/4 of it how much is left?
    5·1 answer
  • What is the answer to 0.1 * n = 89.9 ?
    12·2 answers
  • Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?
    7·1 answer
  • I will give brainliest!!!!
    15·1 answer
  • A restaurant offers delivery for their pizzas. The total cost is a delivery fee added to the price of the pizzas. One customer p
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!