1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
2 years ago
7

What is the length of the strip of seaweed around the outside of the sushi?

Mathematics
1 answer:
SashulF [63]2 years ago
8 0
To find the circumference of a round object, you will take the diameter and multiply is by pi to get 78.5mm

You might be interested in
Any help would be great
Fofino [41]

Answer:

63

Step-by-step explanation: The ratio from planet A to B is 100 to 3. If an elephant weight 2100 is planet a, then we are multiplying 21 to hundred. Whatever you do on the left side you have to do it on the right side and if you multiply 21 and 3 on the right side then you get 63.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have no idea how to do this someone help
vagabundo [1.1K]
Its absolute value so the negative on the inside would change to positive, so the answer would remain -7 and 3/5. same with the other one, except you multiply the 3 to the -1, making it -3
7 0
3 years ago
Wilson bought fruit that weighs pounds. How many ounces does the fruit weigh? Show your work
mrs_skeptik [129]
Answer: multiply the number of pounds by 16 to get number of ounces (since there isn't a number in between weighs/pounds)
8 0
3 years ago
How many divisors of 63 are also divisors of 72? (Recall that divisors may be positive or negative.)
frutty [35]

1, 3, 9 and -1, -3, and -9 i guess

hope this helps

8 0
3 years ago
Express 33 1/2% as fraction<br><br>​
zzz [600]
First you have to multiply 2x33 which is 66 then you have to add 1 which is 67 so the answer would be 67/2 I don’t know about the percent sign though
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of x in each case. PLEASE SHOW WORK!!!
    12·1 answer
  • plz help !! very URGENT!!! first to answer will be mark as the brainyest!! also explain the steps that you took and which letter
    6·1 answer
  • Prof Liu gave the same quiz to the students in her morning class and in her afternoon class. the average score for the two class
    14·1 answer
  • Eighteen is fifteen less than the product of a number and three .Find the number
    12·1 answer
  • 3x + 1.5=2.5x+4.7 is this no solution, 1 solution, or infinite solutions???
    15·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • On Friday, a local hamburger shop sold a combined total of 294 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold wa
    8·1 answer
  • Can someone plz help me? &lt;3
    12·1 answer
  • Okay so, i need help with this. It’s really important and I need to finish this paper before school tomorrow. Please help i will
    11·1 answer
  • Of the 423 students entering as freshmen at a small liberal arts school, 1 out of 3 will be participating in
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!