Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
What are you looking for?
Direct variation has this equation:
y = kx
where k is the constant of variation
y = -5 ; x = -15
y = kx
-5 = k(-15)
-5/-15 = k
1/3 = k
Choice D. y = 1/3 x
Answer:
<h3>The answer is option D</h3>
Step-by-step explanation:
Equation of a line is y = mx + c
where
m is the slope
c is the y intercept
y = 2x + 4
comparing with the above equation for a line
The slope / m = 2
Since the lines are parallel their slope are also the same
Slope of parallel line = 2
So we have
The equation of the line using point
( 3 , -2) and slope 2 is
y + 2 = 2( x - 3)
y + 2 = 2x - 6
y = 2x - 6 - 2
We have the final answer as
<h3>y = 2x - 8</h3>
Hope this helps you
Answer:
(a) is 4*C and (B) is 16*C