1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
5

Please help me wiyh this In triangle △WXY, XY ≅ WX and m∠X=38 Find m∠W

Mathematics
1 answer:
noname [10]3 years ago
6 0
A because fhmwtjstney egg scbwfjrw eyed tenet her
You might be interested in
Find the surface area of the prism. 4 cm 3 cm 5 cm 9 cm
iren [92.7K]

Answer:

540cm^3

Step-by-step explanation:

4*3*5*9=12*5*9=60*9=540

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which of the following equations could be used to solve for x in the triangle shown?
iVinArrow [24]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

because do sin 48 x X to find it

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Another Quick Question, True or false: The Intersection of two rays creates two pairs of vertical angles and four pairs of suppl
andrey2020 [161]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
500ml bottle unit cost is $2.10
borishaifa [10]
If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:

500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?

500 * x = 2.10 * 100    /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42

The unit price for the hair shampoo is $0.42.
3 0
3 years ago
What’s 3 times 72 in expanded Form?
Dominik [7]

200+ 10 + 6= 216

...........................................

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following is a factor of 2xy + 8y − 8x − 32?
    15·1 answer
  • Determine the roots or zeros of the equation
    15·1 answer
  • In France a loaf of bread costs 3 euros. In Great Britain a loaf of bread costs 4 pounds. If the exchange rate is .9 pounds per
    9·1 answer
  • What percent is equivalent to 1/20​
    12·2 answers
  • Sam buys 4 boxes of the Crispy Crunch Cereal at Store A. What fraction of the original price of each box of cereal does he pay p
    11·1 answer
  • athena is sculpting a miniature amphitheatre she uses 2/3 blocked of clay that originally weighted 3 1/4 pounds how many pounds
    9·1 answer
  • What is the initial value of the function represented by this graph? (1 point) A coordinate grid is shown with x- and y-axes lab
    8·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT QUESTION IS BELOW PLEASE HELP ME
    10·1 answer
  • Which shows the ratio 12:18 in simplest form?
    5·1 answer
  • Please help me understand
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!