Answer:
Rational
Step-by-step explanation:
See pic below ↓
Answer:
2 Committees
Step-by-step explanation:
2 Committees and 3/4 of a committee
There are only 11 teachers so that means only 2 committees can be filled with 4 teachers if that is the max amount per committee.
There are more than enough students so no need to worry on them.
11 divided by 4 = 2.75
Answer:
Angel can travel 14.3 miles more than Autumn on one gallon of gas.
Step-by-step explanation:
that's what your sentence will look like at the end.
Question 60:
The answer is B. 25.57.
Mean is calculated by adding up all the values of a data set, and then dividing that sum by the amount of values.
25, 32, 16, 21, 30, 18, 37=179
179÷7=25.57
Question 61:
The answer is A. 102.
Mode is the number in a data set that appears most often. 102 shows up twice, while the other values only appear once. So 102 is the mode.
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)