1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
7

Steve gets paid $50 a week plus $5 for each item he sells. He wants to know how many items he

Mathematics
1 answer:
Charra [1.4K]3 years ago
7 0

<u>Answer:</u>

$50 + 5x > $220

5x> $220 - $50

You might be interested in
Please help :) !!!!!!!!!!!
Mrrafil [7]
8. 70.5* 10. 30* 12. 5.1*
5 0
2 years ago
Maddy bought 2 ⅔ pounds of grapes and 1 ⅕ pounds of apples. If she bought bananas that weighed 1 ¼ times as much as the grapes,
spin [16.1K]

Answer:

3 whole number, 1/3

Step-by-step explanation:

To solve this, Multiply the value of the banana to the weight of the Grapes.

Please find the attached file for a comprehensive Solution.

Maths is fun !

4 0
3 years ago
Simplify.<br><br> 1/3(1−1/4)^2
xxMikexx [17]
First step is parentheses so subtract 1/4 from 1

(1-1/4) = (4/4  - 1/4) = (3/4)

After parentheses we perform exponent operations

(3/4)^2 = (3^2/4^2) = (9/16)

Finally, after exponent operations we perform multiplications

(1/3)*(9/16) = (3/16)
4 0
2 years ago
A tree casts a shadow 72 feet long. at the same time, a man who is 6 feet tall casts a shadow 8 feet long. what is the height of
gtnhenbr [62]
The tree's height is 54 ft.
3 0
2 years ago
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food indollars per pound?
Kipish [7]

Answer:

2.25 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pounds

11.25 dollars / 5 pounds

2.25 dollars per pound

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can I have some help with some math does anyone know some math they could help me with ​
    11·2 answers
  • Tan12=22 over x. Find x
    11·1 answer
  • Help help help help help help help help due tmr
    6·2 answers
  • Asap asap pls help no idea will mark brainliest !
    7·1 answer
  • Help please<br> A. <br> B. <br> C. <br> D.
    13·1 answer
  • What is the vertex of the function f(x) = x2 + 12x?
    13·2 answers
  • A 120 pack of paper towels last 1/2 a year. How many paper towels per month did we use
    10·2 answers
  • Six kids and two adults are going to the circus. Kid's tickets are on sale for only half the price of adult tickets. The total c
    5·1 answer
  • What is the result of converting 14 in into centimeters
    5·1 answer
  • What is the genaral term of this number pattern ? 45,41,37,33,29​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!