1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lawyer [7]
3 years ago
9

james spent half his weekly allowance on candy. to earn more money his parents let him wash the dog for 10$. what is his weekly

allowance if he ended with 17$?
Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
5 0

He spent half of his allowance. HALF

he washed a dog for $10

17-10=7

Since he spent exactly half you add the same number.

so $7 + $7+ $14

His weekly allowance is $14.

You might be interested in
2.1 If 5 + 3 = 0 and < 0, evaluate (without using a calculator):
Sergeeva-Olga [200]

1. 18

2.8

3.-1

<h3>What is expression?</h3>

An expression is a set of terms combined using the operations +, – , x or ,/.

Given:

1. 22 − 1 (4)

=22- 1*4

= 22-4

= 18

2. 2 + 2 (3)

=2+2*3

=2+6

=8

3. 1 − 2

= -1

Learn more about expression here:

brainly.com/question/14083225

#SPJ1

6 0
2 years ago
Write an exponential growth function. Explain why your function represents exponential growth.
Naddika [18.5K]

Compare that with what we would have with a linear increase (2%): ... Now we shall examine the differences displayed with the functions in our example ... An exponential function with a > 0 and b > 1, like the one above, represents an .... Overview · Writing linear equations using the slope-intercept form · Writing linear.

8 0
3 years ago
LeBron goes to the store with six dollars and buys four packs of gum. James goes to the store with five dollars and buys two pac
lilavasa [31]
G = the cost of one pack of gum
LeBron : 6 - 4g
James : 5 - 2g

what they both have after buying gum..
6 - 4g + 5 - 2g = 11 - 6g
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
Anna71 [15]
9.95[divide]5 = $1.99
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me fast it a timed test thank you
jeka57 [31]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify <br><br> 32 1/6 - 14 3/8
    8·2 answers
  • 90 points****
    11·1 answer
  • I am greater than 4 tens and less than 5 tens I have 9 ones what number am I?
    13·1 answer
  • A delivery truck is transporting boxes of two sizes: large and small. The large boxes weigh 50 pounds each, and the small boxes
    8·1 answer
  • Scott has 315 more stamps from the u.S. Than from Canada which is 55. Each stamp from the u.S. Is worth 49 cents. Scott wants to
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE 25 POINTS AND BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS CORRECTLY! John is making baked goods for a party. He can ei
    12·1 answer
  • If 4(x – 3) + x = –2x + 10, what is the value of x? ​
    7·2 answers
  • The probability distribution for a
    14·1 answer
  • 6(2u +2) + 7u + 3 = 6(u +5) - 2u
    10·2 answers
  • Simplify using the laws of exponents: (x4)6 = x2 x10 x24 x48
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!