1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
6

I need help plzzzzz anyone plzz I have it due soon​

Mathematics
2 answers:
KATRIN_1 [288]3 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is C

Step-by-step explanation:

Please give thanks and brainlist

liraira [26]3 years ago
5 0

Answer:

it would be c:)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
An artist can paint 4 paintings in 2 hours. What is this artists unit rate?
koban [17]
The unit rate is 2 paintings per hour.
4 0
2 years ago
1. Solve the following equation by factoring: 4x2 + 12x + 9 = 0
Luden [163]

Answer:

x = -3/2

Step-by-step explanation:

4x² + 12x + 9 = 0

Use AC method to factor, or recognize the perfect square.

(2x + 3)² = 0

2x + 3 = 0

x = -3/2

7 0
3 years ago
Eliminating by multiplying <br> X+3y=1<br> -5x+4y=-24
gavmur [86]

Answer:

y = -1         x = 4

Step-by-step explanation:

(X+3y=1) 5            Multiply this equation by 5 to cancel out the x

-5x+4y=-24

-5x + 4y= -24

+ 5x + 15y = 5       Add both equations together

19y = -19                Divide both sides by 19

y = -1

Plug -1 for y into one of the equations

x + 3(-1) = 1             Multiply 3(-1)

x - 3 = 1

 + 3 + 3                  Add 3 to both sides

x = 4  

If this answer is correct, please make me Brainliest!

3 0
3 years ago
JN is ? between angle J and angle <br>K
crimeas [40]
Verify please dont understand
7 0
3 years ago
PLEASE HELP AND IF ITS WORNG I WILL BE UPSET BECAUSE THIS QUESTION IS ABOUT WILL I DIE OR LIVE
IrinaVladis [17]

Answer:

B/2

Step-by-step explanation:

Jeez better not get this wrong... anyway, to start off the total is 19 books. Adding 5 then adding 3, She returned 8 books to the 19 she checked out. Uhhhh no clear answer.

NOT the first one cause 8 isn't the total. Don't think it would be the last one cause that's no fun. So it's either the second or the third one. The third one also makes no sense cause it only includes the returns from yesterday. I'm going with the second one

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help with 16 show work please
    10·1 answer
  • Please answer quickly
    10·1 answer
  • Simplify the expression.<br> -6(-9 + 5n)<br> T<br> Submit
    13·1 answer
  • Question in the picture!!!!!!!!
    5·2 answers
  • Solve and graph the solutions of the equation –|x – 2| + 9 &gt; 6
    10·1 answer
  • Given f(x) = 2x + 1, find the range value if the domain value is 1.75.
    8·1 answer
  • An angle measures 48.4° less than the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?
    5·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • Blockbuster videos charges $12 membership fee, and $1.50 per video you rent. Isabella said that this is a non-proportional relat
    11·1 answer
  • 3. Sarah has a goal to save $81.84 for a new gan
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!