Yes simplify all you have to do or add like terms ex. 4x+3x
The answer you are looking for would be 3 dollars
Answer:

Pls....can mark brainliest
Answer:
If Sandy bought a soft drink for 2 dollars that's 2 dollars subtracted from the total of $12.00 spent
If we have 10 dollars and bought 5 candy bars we would divide so 10 divided by 5 = 2 so each candy bar costed $2 dollars