1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren2701 [21]
3 years ago
6

Which expression is equivalent to 4+2(1+3x)?

Mathematics
1 answer:
Likurg_2 [28]3 years ago
7 0

Answer:

6+18x

Step-by-step explanation:

=6(1+3x)

=6×1+6×3x

=6+18x

You might be interested in
Solve for r in the scientific formula d = rt.<br><br> r = _______
marta [7]
R = d/t is the answer. Hope this helped
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Markus is finding that it takes too long to track down all of the groceries he needs to buy from a given store. GroceryGrabbr to
swat32

Answer:

A. The grocery list the user input

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
13 add 2x equals 3 what does x equal??
Anastasy [175]
13 + 2x = 3
subtract 13 from both sides of the equation
2x = -10
divide by 2 on both sides 
x = -5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please!!! need to turn in, in 17 minutes
nignag [31]

Answer:

x+4 and y+3

Step-by-step explanation:

Both the x and y values move in positive directions from the first triangle to the second.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Helpppppppp will mark brainlest​
Shkiper50 [21]

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

what do you think, when you look at the examples given in the problem definition ?

don't you see the pattern, that f(x) = x+2 ?

f(1) = 1+2 = 3

f(2) = 2+2 = 4

f(3) = 3+2 = 5

so, if we follow this assumption, then

f(-10) = -10 + 2 = -8

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Pls help me. rlly need help. question in picture. pls hurry​
    8·1 answer
  • How do you write algebraic expressions to model quantities
    13·1 answer
  • Ben buys bottles of sports drinks from the store for $2 each and takes them to his school's football games. He sells
    6·2 answers
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • 6. Brandom can swim 15 laps around the pool in 40 minute. Peter can swim 10 laps in 25 minutes.
    12·1 answer
  • Below is the table of values of a function.
    11·1 answer
  • Suppose a study of population 400,000 has been growing at rate of 7% per year if this rate continues find the population of this
    13·1 answer
  • Evaluate the function f (x) = x Over 3 + 4 for f(-9).
    8·1 answer
  • All you need is on the picture
    8·1 answer
  • The ratio of two numbers is 5:7. If the smaller is 100, find the other.​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!