Answer:
total output.
Explanation:
for example, a company manufactures 10,000 units of A. Its total variable costs are $50,000, and its total fixed costs are $25,000.
The average variable cost = $50,000 / 10,000 = $5 per unit of A
The average fixed cost = $25,000 / 10,000 = $2.50 per unit of A
The average total cost = $75,000 / 10,000 = $7.50 per unit of A
To get the total insurance premium, just add the three premiums:Total premium = liability + collision + comprehensivewhere:liability = $510collision = $220comprehensive = $ 130Total premium = $510+$220+$130 =$860
Answer:
Rate of change of rent [Seattle] = $95.5
Explanation:
Given:
2009 Rent $583
2015 Rent $745
2009 Boston $1,577
2015 Boston $2,150
2009 Seattle $958
2015 Seattle $1,600
Find:
Rate of change of rent [Seattle]
Computation:
Rate of change of rent [Seattle] = Change in price / Change in time
Rate of change of rent [Seattle] = [$2,150 - $1,577] / [2015 - 2009]
Rate of change of rent [Seattle] = $573 / 6
Rate of change of rent [Seattle] = $95.5
The <u>law of increasing relative cost </u>states that the opportunity cost of producing a good always rises as one produces more of it.
According to the law of increasing costs, production eventually loses efficiency as it grows. The labor expenses for each additional item will increase, for instance, if increased production requires overtime work from your workforce.
Opportunity cost is the value of other commodities or services you must forgo in order to get your desired item. The term "cost" as used by economists often refers to opportunity cost. Cost is frequently mentioned in conversations or on the news.
According to the law of increasing opportunity cost, the cost of manufacturing the next unit rises as you keep up with the production of a given good.
Find more about opportunity cost
brainly.com/question/24229740
#SPJ4
Answer:
C
Explanation:
The consumers associated the saying with the Doritos brand.