1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
2 years ago
14

Please help 6th grade math i will give brainliest to answer with worked shown

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]2 years ago
8 0

Answer:

64

Step-by-step explanation:

She drinks 4 ounces every 30 minutes.

4*2= 8 She drinks 8 ounces in an hour.

8*8=64 She drinks 64 ounces in 8 hours

You might be interested in
PLEASE HELPP PLEASEE
notka56 [123]

Answer:

Step-by-step explanation:

762=330(1+0.11)^{n}

n=8.02

6 0
3 years ago
Given a dilation with the origin O (0, 0), by observation determine the scale factor "K."
timurjin [86]
15 is 3 times 5. The point (5, 0) is dilated to the point (15, 0) by using a factor of
  K = 3.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How is x = 5 mathematically different from x > 5?​
Ivahew [28]

Answer:

in x>5 x is larger than 5

Step-by-step explanation:

x=5 means x is equal to 5

x>5 means x is greater than 5

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
108 rounded to the nearest tenth
Artemon [7]

Answer:

110

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs James is a boutique owner who recently started selling Over-The-Knee boots. She buys them from her supplier for $300 per set
Lelechka [254]

Answer: $39.60

Step-by-step explanation:

300/10 for one pair of boots is $30

30/100=x/132

x is the selling price

Cross multiply: 100x=3960

Divide: x=39.60

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the prime factorization of 45?
    7·1 answer
  • James surveyed people at school and asked whether they bring their lunch to school or buy their lunch at school more often. The
    6·2 answers
  • Answer really quickly please
    12·2 answers
  • Use the distributive property to create an equivalent expression to 42 + 6x
    14·1 answer
  • Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?
    15·2 answers
  • I will mark you brainlist!
    15·1 answer
  • Jennifer wrote 8 poems at school and Il poems at home. She
    14·2 answers
  • A family of 11 went to a local
    6·1 answer
  • I need help with this!​
    11·1 answer
  • Fill in the blank by choosing the most appropriate word.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!