1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
2 years ago
10

XZW XYV find the perimeter of XZW? PLS HELP

Mathematics
1 answer:
sdas [7]2 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  180 units

Step-by-step explanation:

The perimeter of ∆XYV is ...

  Pxyv = XY +YV +VX

  Pxyv = 29 +31 +40 = 100

The triangles are similar, so the scale factor from ∆XYV to ∆XZW applies to the perimeter. That scale factor is ...

  WX/VX = (32+40)/40 = 1.8

Then ...

  Pxzw = 1.8 × Pxyv = 1.8 × 100

  Pxzw = 180 . . . units

You might be interested in
20 pen cost $1.60 what is the unit rate
Blababa [14]

1.60/20 =0.08

0.08 per pen
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of arc bc
Hunter-Best [27]
115 would be your answer because 180-65=115
6 0
3 years ago
What is the value of 9 - [42 - (3 + 2)].
Vlada [557]

9 - [42 - (3 + 2)]

Parentheses first:

9-[42-5]

Brackets next:

9- 37

Now subtract to get -28

8 0
3 years ago
Joe ate 1/3 of a pizza and jane ate 1/5 of the pizza. How much of the pizza was eaten
NikAS [45]

Answer:

7/15

Step-by-step explanation:

If we're seeing how much pizza they both ate, we would add them together.

\frac{1}{3}+\frac{1}{5}

Find the common denominator

\frac{5}{15}+ \frac{3}{15}

add

\frac{7}{15}

7/15 of the pizza was eaten

5 0
2 years ago
I need the correct newer
MatroZZZ [7]

Answer:

I cant see anything is it possiable for you go write it out

Step-by-step explanation:


7 0
2 years ago
Other questions:
  • I am not sure how to answer this question and I've been stuck for so long
    9·1 answer
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the line y=2x-6?
    8·1 answer
  • micheal is knitting a blanket. she can knit 6 rows per minute. which rate is equivalent to the rate at which micheal is knitting
    13·1 answer
  • 16. Interest earned:
    11·1 answer
  • 45% of $432 plz help mee
    11·1 answer
  • A large cheese pizza costs 18 dollars.. Each topping you add on costs $1.50
    8·2 answers
  • Is y=33x proportional or non proportional
    8·1 answer
  • Solve for X and Y thank u!
    5·1 answer
  • Solve for x. Will brainlist correct answer
    10·1 answer
  • 49 Which of the following is a measure
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!