Answer:
1.-
2.-2x
Step-by-step explanation:
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
Answer:
It will take 34.33
Step-by-step explanation:
* Lets talk about the compound continuous growing
- Compound continuous growing can be calculated using the formula:

# A = the future value
# P = the initial amount
# r = the growing rate in decimal
# t = the time
* Lets solve the problem
- The population of a particular country is growing at 3.2 %
compounded continuously
∴ r = 3.2/100 = 0.032
- We need to find how long will it take the population to triple
∵ The initial population is P
∴ A = 3P
∵ 
∴ 
- Divide both sides by P
∴ 
- Insert ㏑ for both sides
∴ 
- Remember 
∴ ㏑(3) = 0.032t
- Divide both sides by 0.032
∴ t = ㏑(3)/0.032 = 34.33
* It will take 34.33
Answer:
x = 4
Step-by-step explanation:
Given
= 5 ( multiply both sides by 3 to clear the fraction )
7 + 2x = 15 ( subtract 7 from both sides )
2x = 8 ( divide both sides by 2 )
x = 4