1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Slav-nsk [51]
2 years ago
5

At the beach, denise and her sister both built sandcastles and then measured their heights. Denise's sandcastle was 1 7/12 feet

tall and her sister's was 5/12 of a foot tall. How much taller was denise's sandcastle than her sister's? In mixed number
Mathematics
1 answer:
Eduardwww [97]2 years ago
7 0

Answer: 1 \frac{2}{12}\ ft

Step-by-step explanation:

The height of Denise castle is  1 \frac{7}{12}=\frac{12\times 1+7}{12}=\frac{19}{12}\ ft

height of her sister  \frac{5}{12}\ ft

Difference between the height of the castle

\Rightarrow \frac{19}{12}-\frac{5}{12}=\frac{14}{12}

In mixed fraction it is \frac{14}{12}\ or\ 1 \frac{2}{12}\ ft

You might be interested in
6 x 10^-7 in scientific notation
Kaylis [27]
This is already in scientific notation

7 0
3 years ago
What is the average rate of change of the function f(x) = x^2 on the interval from x=2 to x=4?
Ghella [55]
The answer is c
Step by step:
7 0
3 years ago
Which of the following does not belong?
I am Lyosha [343]

The correct option is option d

do u like bts

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pair of $36 jeans were on sale at Jim's Jeans for 1/3 off. The same pair of jeans were $42 at David's Denims. The jeans were o
nikklg [1K]

Complete question :

A pair of $36 jeans were on sale at Jim's Jeans for 1/3 off. The same pair of jeans were $42 at David's Denims. The jeans were on sale for 2/3 off.

A.) which store had the better buy

B.) how much will you pay at the store that has the better buy

Answer:

A.)David's denim has the better buy

B.) $14

Step-by-step explanation:

Jim's Jean store :

Cost of Jean = $36

Discount = 1/3 off

Discounted cost = $36 - (1/3 * $36)

Discounted cost = $36 - $12 = $24

David's Denim:

Cost of Jean = $42

Discount = 2/3 off

Discounted cost = $42 - (2/3 * $42)

Discounted cost = $42 - $28 = $14

David's denim has the better buy with a discounted price lower than the discounted price at Jim's store.

Cost at store with the better buy is $14

8 0
3 years ago
What is the unit rate of $420 for 15 tickets!
gayaneshka [121]
I could be wrong but I got 28. I devided 420 by 15
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The art club at a school raised $248 at a car wash. They spent $206 to set up an art show, and raised $316 at the art show by se
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4(23)?
    8·2 answers
  • How do u multiply 3 digit numbers by 3 digit numbers
    12·1 answer
  • Shown here is a triangular striped sail, together with some of its dimensions. In the diagram, segments BJ, CI, and DH are all p
    10·1 answer
  • Plz help I need this by tonight
    7·2 answers
  • Completing the square when the equation doesn't equal 0, e.g.
    9·1 answer
  • F(g(4))=<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=f%28g%284%29%29%3D" id="TexFormula1" title="f(g(4))=" alt="f(g(4))=" align="absmi
    13·1 answer
  • When 36 is subtracted from the square of a number, the result is five times the number. What is the positive solution?
    13·1 answer
  • Consider the graph show?
    13·2 answers
  • What figure is a rotation of figure E?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!