A pack of 4 chocolate bars costs £1.20
What is the price per unit?
what is it?
2 answers:
Answer:
£ 0.3
Step-by-step explanation:
Given that , a pack of 4 chocolates costs £1.20. We need to find cost of one chocolate .
We can simply use Unitary Method here ,as ,
=> 4 chocolates costs £1.20 .
=> 1 chocolate will cost £1.20/4 = £ 0 . 3
<h3>
<u>Hence </u> <u>the</u> <u> </u> <u>cost </u> <u>of </u> <u>unit </u> <u>is </u> <u>£</u> <u> </u> <u>0</u> <u>.</u> <u>3</u> </h3>
Answer:
0.30 you divided the total by the number of units which is 4
You might be interested in
Answer:
This means that when we put in 2 for x in the polynomial, the end value will be 1. So whatever the polynomial is, the value will be 1 when you input 2.
The answer is 15 because u divide 7 on both sides
First, you subtract 2x on both sides
divided on both sides by -3
Answer:166.66 Step by step explanation