1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
2 years ago
9

A pack of 4 chocolate bars costs £1.20 What is the price per unit? what is it?

Mathematics
2 answers:
Lady bird [3.3K]2 years ago
8 0

Answer:

£ 0.3

Step-by-step explanation:

Given that , a pack of 4 chocolates costs £1.20. We need to find cost of one chocolate .

  • We can simply use Unitary Method here ,as ,

=> 4 chocolates costs £1.20 .

=> 1 chocolate will cost £1.20/4 = £ 0.3

<h3><u>Hence </u><u>the</u><u> </u><u>cost </u><u>of </u><u>unit </u><u>is </u><u>£</u><u> </u><u>0</u><u>.</u><u>3</u></h3>
frez [133]2 years ago
6 0

Answer:

0.30 you divided the total by the number of units which is 4

You might be interested in
Which expression represents the ratio of the difference of the two means to Sidney's mean absolute deviation
prohojiy [21]

Answer:

The ratio of the difference of the two means to Sidney's mean absolute deviation = \frac{4}{3.28} = 1.2195

Step-by-step explanation:

P.S - The exact question is -

Given - The means and mean absolute deviations of Sidney’s and Phil’s grades are shown in the table below.

                                       Sidney’s Grades           Phil’s Grades

Mean                                     82                                    78

Mean Absolute Deviation      3.28                                 3.96

To find - Which expression represents the ratio of the difference of the two means to Sidney’s mean absolute deviation?

Proof -

Given that Mean of Sidney Grades = 82

                 Mean of Phil's   Grades = 78

So,

The difference of two means = 82 - 78 = 4

Also,

Given, Mean Absolute Deviation of Sydney = 3.28

Now,

The ratio of the difference of the two means to Sidney's mean absolute deviation = \frac{4}{3.28} = 1.2195

4 0
3 years ago
Please help me !!!!!!!!!
lidiya [134]

Answer:

f(-2) = 0

f(1) = 12

f(2) = 5

Step-by-step explanation:

f(-2) will lie in the function f(x) =x^2 - 4

\therefore f( - 2) =  {( - 2)}^{2}  - 4 = 4 - 4 = 0

f(1) will lie in the function f(x) =2x^2 +10

\therefore f(1) = 2 {(1)}^{2}  + 10 = 2 + 10 = 12

f(2) will lie in the function f(x) =5

\therefore f(2) = 5

5 0
3 years ago
Help pls, i dont get the question
aksik [14]
[0,&) maybe it’s this
7 0
2 years ago
First Identify the Angle relationship, then solve for x.
aleksley [76]

Answer:

Corresponding Angles Theorem

x = -5

Step-by-step explanation:

Since they are corresponding angles, they are equal to each other.

x + 105 = 100

x = -5

3 0
3 years ago
1.-si el area de un rectangulo es de 144 metros cuadrados y su altura de 8 metros ¿ cual es el valor de su base?
kari74 [83]

Step-by-step explanation:

FÓRMULA:

144 m^{2} = b(8 m)

SE DESPEJA

b = 144 m^{2}/8 m = 18 m

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone do this for me
    9·1 answer
  • Which transformations result in a congruent figure
    7·2 answers
  • A dart is thrown at the board shown. It hits the board at a random point. Find the probability that it will land in the unshaded
    9·2 answers
  • 51 times the difference between a number and 21 is equal to the number plus 58.
    10·1 answer
  • Please help!! I'll give 30 points and brainliest.
    5·1 answer
  • If x = 8 units, y = 4 units, and h = 3 units, then what is the area of the parallelogram shown above?
    5·1 answer
  • Ayshays new bike has 26 inch diameter wheels. What is the circumference of her new wheel? Give your answer correct to 1 decimal
    9·1 answer
  • In January 2011, the national average for 5 gallons of gasoline was $17.20.<br> Please hurry
    15·1 answer
  • Find the value of b.
    10·1 answer
  • What is the slope of the line in this graph?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!