1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
2 years ago
5

Derrick's Dog Sitting and Darlene's Dog Sitting are competing for new business. Derrick's Dog Sitting charges $14 plus $5 per ho

ur. Darlene's Dog Sitting charges $18 plus $3 per hour.
Part 1 out of 2
Complete and solve the equation that can be solved to find the number of hours for which the total cost will be the same for the two services. In your equation, use x to represent the number of hours of dog sitting.


The equation is ___=___.
The total cost will be the same for the two services at _____ hours.

HELPPP MEHHH
Mathematics
1 answer:
sammy [17]2 years ago
3 0

Answer:

eqn: 14 + 5x = 18 + 3x

the total cost will be the same for the two services at 2 hours

You might be interested in
Lake Michigan is the fifth largest lake
nikklg [1K]
Yes with a <span>58,016 Square Kilometers</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
daniel is using a scale factor of 10 to enlarge a class photo that measures 3.5 inches by 5 inches what are The dimensions Love
Sholpan [36]
35 inches by 50 inches
6 0
2 years ago
he conditional relative frequency table was generated using data that compared the cost of one ticket for a performancehe method
ludmilkaskok [199]
The <u>correct answer</u> is:

0.14.

Explanation:

We are asked "Given that Lorenzo paid more than $30 for a ticket, what is the probability that he purchased the ticket at the box office?"

Using the conditional relative frequency table, we start at the column "More than $30".  We then go to the row "Purchased at the Box Office."  The value in this cell is 0.14; this is the probability.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1
Vikentia [17]

Answer:

water is Arthur's favorite drink

Step-by-step explanation:

The three drinks are lemonade, milk, and water.

If Paige's drink is a dairy product, milk would be the only answer there.

If Frank's drink comes from a fruit, lemonade would be the answer. Lemonade is made from lemons and sugar.

Water is the only choice left and Arthur is the only person who doesn't have a drink.

So, Arthur's favorite drink would be water.

5 0
2 years ago
HELP!!!! IVE BEEN STUCK ON THIS ALL DAY PLEASE HELP
siniylev [52]
X is a unknown
Number you need to find what the total of all the angles will be and the solve for x
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • Help please!! 10 pts
    5·2 answers
  • Need help with my math homework
    8·2 answers
  • A dog breeder plans to mix two types of food to make a mix of low cost
    9·1 answer
  • Please help!!
    5·2 answers
  • Help help help!!! I don't know how to do it!!!
    10·2 answers
  • Can someone help me with these 4 questions please :) .
    13·1 answer
  • 8. A yard is closest in distance to a
    12·2 answers
  • Isolate the variable on the following problem. show your work.<br><br>3a+3=6​
    14·1 answer
  • What is an advantage of renting a place to live? lower up-front costs payments change from month to month low down payment incre
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!