1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
3 years ago
12

Graft the solution to the inequality on the number line. m>2.8

Mathematics
2 answers:
Oduvanchick [21]3 years ago
4 0

Answer:

See the graph of the given inequality in the attachment as shown below:

Step-by-step explanation:

Given the inequality: m > 2.8

To graph this inequality on the number line.

Remember:

  • If the symbol is (\geq or \leq) then you fill in the dot
  • If  the symbol is (> or then you do not fill in the dot.

Since, in the given inequality the symbol is '>'

Now, sketch a number line and draw an open circle around the number 2.8.

You can see the number line as shown below in the attachment.


Anna35 [415]3 years ago
4 0

Answer:

See the graph below. The other person was right, I just used the wrong line. You are supposed to use the line with a blank circle in the middle. I didn't notice that.

Step-by-step explanation:

I took the test online and reviewed it.

You might be interested in
An equation that models the sequence 400, 200, 100, 50, ...
Serga [27]
For this, let's have:
n represent each number, the number after it is its place in sequence
/ means divide

n1 /2 = n2, etc.

3 0
2 years ago
Jordan created a scale drawing of a rectangular room. The drawing is 8 inches long by 6 inches wide. He used a scale of 1 inch -
liubo4ka [24]

Answer: 144 feet

Step-by-step explanation:

Well solving for area you multiply length times wedth. So multiply 8 and 6 to get 48. Now you have to convert 48 inches into feet. So just multiply 48 times 3 to get 144.

4 0
2 years ago
1) At a diner, the cost for a specialty waffle and a hashbrown is $9.50. The cost for 2 specialty
klemol [59]

9514 1404 393

Answer:

  • waffle $8
  • hashbrowns $1.50

Step-by-step explanation:

Using w and h for the costs of a waffle and hashbrowns, respectively, we can write the equations for the purchase amounts as ...

  w + h = 9.50

  2w + 3h = 20.50

Subtracting twice the first equation from the second gives ...

  (2w +3h) -2(w +h) = (20.50) -2(9.50)

  h = 1.50 . . . . . . simplify

  w = 9.50 -h = 8.00 . . . . . find w using the first equation

The cost of a waffle is $8.00; the cost of hashbrowns is $1.50.

4 0
3 years ago
There are 8 tennis balls in a bag. Five of
MrRa [10]

Answer:

3/8 or a a decimal 0.375

6 0
2 years ago
the table shows the volume of gasoline in a gas tank at different times. Find th e rate of change for each time interval. During
77julia77 [94]
But wheres the table lolololololo
6 0
3 years ago
Other questions:
  • One of the factors x^2+3x-10
    12·1 answer
  • Munari bought a computer for 35% off the list price. If the list price is $3,500, how much did he spend?
    7·2 answers
  • What is 3184.5641 rounded to two decimals? what about to the nearest hundred?
    15·2 answers
  • What sum 0.834,0.08 0.00034, and 0.8003​
    8·2 answers
  • Jake is comparing the prices of two laundry service companies. Company A charges $20 per load and an additional $8 as service ch
    12·2 answers
  • Which of the following functions Would be appropriate to use only positive integers
    15·1 answer
  • 1. A student has several boxes of penils in his backpack. Each box contains 12 pencils. The student
    5·2 answers
  • Need help on this please
    6·1 answer
  • Please help me answer this.
    5·1 answer
  • 6. this solid has curved sides. all cross sections parallel to the base are squares measuring 3 units on each side. the height f
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!