1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
3 years ago
7

Brass is an alloy of zinc and copper. if 30%of the content is zinc, find the weight of zinc and copper in 300 grams of brass​ if

​
Mathematics
1 answer:
Marina86 [1]3 years ago
8 0

Answer:

Socratic app

Step-by-step explanation:

it will help you

You might be interested in
For the real-valued functions f(x)=2x+1 and g(x)=sqrt(x-1), find the composition f o g and specify its domain using interval not
Anettt [7]

Answer:

fog = 2√(x-1) + 1

Domain = [1, \infty)

Step-by-step explanation:

Given the functions  f(x)=2x+1 and g(x)=sqrt(x-1), we are to find the composite function fog

fog = f(g(x))

f(g(x)) = f(√(x-1))

f(√(x+1)) means that we are to replace variable x in f(x) with the function √(x-1)

f(√(x-1)) = 2(√(x-1))+1

f(√(x+1)) = 2√(x-1) + 1

fog = 2√(x-1) + 1

<em>For the function to exist on any real valued function, then the function inside square root i.e x-1 must be greater than or equal to zero (x-1≥0)</em>

If x-1≥0

x≥0+1

x≥1

This means the range of variable x must be values of x greater than or equal to 1.

Domain = [1, \infty)

8 0
3 years ago
What speed would a plane average on a trip
AleksandrR [38]

Answer:

B) 666.6 miles per hour

Step-by-step explanation:

To solve this question, divide the 4000 miles with the 6 hours to get an answer in units of X miles per hour.

4000 miles/6 hours = 666.6 miles per hour

3 0
3 years ago
An electrician paid $398.40 total for 1,000 feet of wire.How much does he have to pay per foot a wire?
alexdok [17]

Divide the total spent by the total feet:

$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.

Round the answer as needed.

8 0
3 years ago
Hola chicos, soy nuevo en brainly, y estoy teniendo algunos problemas con el curso de ecuaciones diferenciales, podrían por favo
weqwewe [10]

Answer:

hi!!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Q. Mrs. Jackson purchased 8/9 lb of potatoes. She used 3/4 of the potatoes to prepare dinner. How much of the potatoes did Mrs.
kompoz [17]

Answer:

The answer is 5/36

Step-by-step explanation:

first, you are going to convert both of the fractions to have the same dinominator by multiplying by any of their factors.

32/36 - 27/36 = 536

Then you subtract the numerators and that's it

hope I helped :)


7 0
3 years ago
Other questions:
  • In a week, 18 hens laid 54 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
    9·1 answer
  • A home pregnancy test is not always accurate. suppose the probability that the test indicates that a woman is pregnant when she
    9·1 answer
  • Why does it take three copies of 1/6 to show the same amount as one copy of 1/2?
    14·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    11·2 answers
  • Right answer gets brainlist
    10·2 answers
  • Plz help! I need at least 2 answers
    15·2 answers
  • Once a commercial plane reaches the desired altitude, the pilot often travels at cruising speed. On average, the cruising speed
    14·1 answer
  • Help ASAP <br> √3 (5 + √2)
    14·2 answers
  • A friend asked you to borrow $250 and agrees to repay it with 4% interest how much interest will you earn after eight months
    5·1 answer
  • A company with 17 employees gives each employee a bonus of $459. How much does the company spend on bonuses?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!