1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
10

Erin has a $20 bill with which to buy coffee . If she buys 2 pounds of ground coffee at $4 per pound and spends the rest on gour

met coffee at $8 per pound how many pounds of gourmet coffe can she buy?
Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
6 0
Since she already spent $8 for 2 pounds of the ground coffee, she now has $12 left so then she can only buy only 1 pound of gourmet coffee since she will only have $4 left after buying the first pound.
You might be interested in
What is the recursive formula for this arithmetic sequence 6, -24, 96, -384
Artemon [7]

Answer:

Option A. a_{1} =6  a_{n}= a_{n-1}(-4)

Step-by-step explanation:

The given sequence in the question is 6,-24,96,-384.......n

and we have to give the recursive formula for this arithmetic sequence.

We can re write the sequence to make it more simpler

6,6(-4),(-24)(-4),(96)(-4).......n terms

Now we can say a_{1} = 6

and a_{n}= a_{n-1}(-4)

Therefore the recursive formula of the sequence is a_{1} = 6

a_{n}= a_{n-1}(-4)

7 0
3 years ago
32 + 4 (2 + 4) X 6 = 8 + 4 =
Svetradugi [14.3K]

Answer:

176=12

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Ms.Lawrence had 550 in her bank account. The next day she withdrew 120 to buy groceries. She deposited 200 two days later. Fout
hjlf

Answer:

541

Step-by-step explanation:

550-120+200-89=541

7 0
3 years ago
Bab needs help please!
schepotkina [342]
Answer: it's 3.14 in^3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plsss help no spam.<br><br><br><br>.....................​
gregori [183]

Answer:

Third one.

x=6 y=12

Ok!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Analyze the diagram below and complete the statement that follows.
    12·2 answers
  • The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans
    14·2 answers
  • Through: (-1,-1), perp.<br> to x=0
    13·1 answer
  • There are 30 students in the school chorale,and 12 of theses students can stay after school today to help prepare the stage for
    11·1 answer
  • FIRST ONE TO HELP ME GETS A BRAINLY!!! PLZ HELP ME, THIS IS DUE TOMMORROW!!!
    9·2 answers
  • Hakim invests $700 in a bank that pays 5% simple interest annually. After one year he uses the money in his account to buy a com
    14·1 answer
  • 2(5x-3) expanded using distributive property
    9·1 answer
  • HELP PLEASE! Im struggling
    11·1 answer
  • The Greatest Common Factor (GCF) of 36 and 20 is
    6·1 answer
  • The sales tax rate is 5%. If Abdul buys a wheelbarrow priced at $79, how much tax will he<br> pay?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!