1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
3 years ago
7

Your friend has $20 less than you. If your friend has x dollars, how many dollars do you have?

Mathematics
1 answer:
miskamm [114]3 years ago
6 0
X+20 Hope this helps. Also GIVE ME BRAINLIEST NOW OR FAIL SCHOOL AND SPEND ALL SUMMER IN TUTORING. Thx
You might be interested in
12, 17, 22... find the 35th term
Leno4ka [110]

Answer:

a₃₅ = 182

Step-by-step explanation:

There is a common difference d between consecutive terms, that is

d = 17 - 12 = 22 - 17 = 5

This indicates the sequence is arithmetic with n th term

a_{n} = a₁ + (n - 1)d

where a₁ is the first term and d the common difference

Here a₁ = 12 and d = 5 , then

a₃₅ = 12 + (34 × 5) = 12 + 170 = 182

3 0
3 years ago
Ms. Augustine is playing a game with her class. When a student tells her a number, she uses a rule to determine the new number.
Degger [83]

Answer:

When a student tells her a number, she uses a rule to determ

Step-by-step explanation:

Get the answers ... When a student tells her a number, she uses a rule to determine the new number. Ms. Augustine always uses the same rule. The table below shows some of the results. What would the number be when the student says 8? A. 58. B. 56. C. 54

7 0
3 years ago
Can anyone help me with this
ANTONII [103]

Answer:

Sure, what do you need

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
120 miles in 1 3/4 hours as a unit rate
Zarrin [17]

9514 1404 393

Answer:

  68 4/7 miles/hour

Step-by-step explanation:

The unit rate is found by dividing miles by hours:

  (120 miles)/(7/4 hours) = 480/7 miles/hour = 68 4/7 miles/hour

6 0
3 years ago
Jillian’s school is selling tickets for a play. The tickets cost $10.50 for adults and $3.75 for students. The ticket sales for
Hatshy [7]

Answer:

168 adult tickets

Step-by-step explanation:

3.75(82) (82 students)

307.5

2071.5 - 307.5 ( you subtract since you only need to know the number of adults)

1764

1764/10.5 (you divide since each adult is 10.5$)

168

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of y!!! Please help!
    8·1 answer
  • A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
    7·2 answers
  • The orignal price of a computer was reduced by $250
    11·1 answer
  • YALL so im bored hmu <br> whats 420 - 22 tho
    8·2 answers
  • Please help filling in blanks on this question.
    14·1 answer
  • Answer sheet for math mystery case of the superbad superhero
    15·1 answer
  • Complete each subtraction equation below as an addition equation. a − 9 = 6 Enter an addition expression that completes the equa
    10·1 answer
  • -7a + 2b - 3a - 3c what is it
    13·1 answer
  • Cuantos minutos hay de diferencia entre 4.8 h y 5 h​
    14·1 answer
  • Sam is 6 years older than mia. mia is 3 years younger than alice. if sam is 19 years old, how old is alice?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!