1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
3 years ago
5

each paperclip is 7/8 of an inch long and costs $.03. exactly enough paper clips are laid end to end yo have a total length of 5

6 inches. what is the total cost of these paper clips?
Mathematics
1 answer:
GalinKa [24]3 years ago
5 0
1 clipe..............7/8
x.......................56

7x/8 = 56
7x = 56*8
x = 56*8/7
x = 8*8
x = 64 clipes

1 clipe = 0,03
64 clipes = 0,03*64
64 clipes = 1,92
You might be interested in
I need the help as soon as possible
Minchanka [31]

Answer:

a is true

Step-by-step explanation:

its because 7+(-7) =0 so a is correct

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a coordinate plane, a square and a point are shown. The square has points R prime (negative 8, 1), S prime (negative 4, 1), T
VladimirAG [237]

Answer:

(–1, –6)

Step-by-step explanation:

Given that S(3, –5) was translated to S'(–4, 1), the transformation rule is (x-7, y+6). Then, the coordinates of square RSTU are:

R'(–8, 1) -> (-8+7, 1-6) -> R(-1, -5)

S'(–4, 1) -> (-4+7, 1-6) -> S(3, -5)

T'(–4, –3) -> (-4+7, -3-6) -> T(3, -9)

U'(–8, –3) -> (-8+7, -3-6) -> U(-1, -9)

The point (–1, –6) lies on the segment RU

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A taxi charges$2.50 plus $2 for every mile traveled. Find the number of miles traveled for a fare of $10.50.
iVinArrow [24]

Answer:

4 miles

4x2=8

8+2.50=10.50

3 0
3 years ago
There is some evidence suggesting that you are likely to improve your test score if you rethink and change answers on a multiple
kiruha [24]

Answer:

trust none

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Tim had three toys and Sheila have four toys how many did they have together ?
Ainat [17]

Answer:

7 toys

Step-by-step explanation:

3+4=7

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangle is five times the width. If the width is represented by z​, then build a variable expression that desc
    12·1 answer
  • What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
    15·2 answers
  • A lorry tank was 1/6 full of petrol when the gauge indicated 17 litres. What is the full capacity of the tank in litres?​
    5·2 answers
  • Solve for the exact value simplified<br> 5/7=x/10
    5·2 answers
  • Directions: Solve for the missing proportion in each of the following problems.
    6·2 answers
  • I need help on this one ?
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to
    12·1 answer
  • How much wood can a wood chuck chuck if a wood chuck could chuck would ??
    11·1 answer
  • Find the derivative of J(w)= T-Re^x
    9·1 answer
  • Sally wants to purchase D dozen donuts for $4.50 each and B boxes of cookies for $2.25 each. She can spend at most $30. Which in
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!