Answer:
The answer is
<h2>
![y = \frac{1}{4} x - \frac{19}{2}](https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20x%20-%20%20%5Cfrac%7B19%7D%7B2%7D%20)
</h2>
Step-by-step explanation:
Equation of a line is y = mx + c
where
m is the slope
c is the y intercept
To find the equation of the parallel line we must first find the slope of the original line
From the question the original line is
y=1/4x+5
Comparing with the general equation above
Slope = 1/4
Since the lines are parallel their slope are also the same
Slope of parallel line = 1/4
So the equation of the line using point
(2,-9) and slope 1/4 is
<h3>
![y + 9 = \frac{1}{4} (x - 2) \\ y + 9 = \frac{1}{4} x - \frac{1}{2} \\ y = \frac{1}{4} x - \frac{1}{2} - 9](https://tex.z-dn.net/?f=y%20%2B%209%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20%28x%20-%202%29%20%5C%5C%20y%20%2B%209%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20x%20-%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%20%5C%5C%20y%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20x%20-%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%20-%209)
</h3>
We have the final answer as
<h3>
![y = \frac{1}{4} x - \frac{19}{2}](https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20x%20-%20%20%5Cfrac%7B19%7D%7B2%7D%20)
</h3>
Hope this helps you
Division is basically
x divided by y=x/y so
18 divided by 2/3=
![\frac{18}{ \frac{2}{3} }](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B18%7D%7B%20%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D%20%7D%20)
we want the bottom number to be =1 so we multiply 2/3 by 3/2 to make it 1 (or 6/6=1), but we have to multiply the top number by 3/2 also so that we don't change the fraction and make our work useless so
![\frac{18}{ \frac{2}{3} } times \frac{ \frac{3}{2} }{ \frac{3}{2} } = \frac{ \frac{54}{2} }{ \frac{6}{6} }= \frac{27}{1}=27](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B18%7D%7B%20%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D%20%7D%20times%20%20%5Cfrac%7B%20%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%20%7D%7B%20%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%20%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%20%5Cfrac%7B54%7D%7B2%7D%20%7D%7B%20%5Cfrac%7B6%7D%7B6%7D%20%7D%3D%20%5Cfrac%7B27%7D%7B1%7D%3D27%20%20)
the answe ris 27
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer:
I’m guessing the double points is a typo.
Slope: -5/6
Step-by-step explanation:
Hope this helps <3
Btw love your username <333
I had this question on my test>>>>>>>>> v=5y+22
HOPE THIS helps