Answer:
No, it is not
Step-by-step explanation:
In order to compare the two numbers, start by simplifying 451/2
451 ÷ 2 = 225 R1
452/2 = 225 1/2
225 1/2 _ 45
225 1/2 > 45
Answer:
8x +4y
Step-by-step explanation:
6x + 3y + 2x + y
1) add similar variables together.
2) 6x + 2x = 8x
3y + (1)y = 4y.
3) y by itself basically means 1y, since in front of every variable theres an invisible 1.
Well first move the x's over to get 9X+27=3y and -8x+40=8y. Now just divide to isolate the y . 3x+9= y and -X+5= y.
<h2>
Answer:</h2>
Around 57%
<h3><u>
Step-by-step explanation:</u></h3>
17 / 30 = .56666666...
Move two decimal places to the left;
56.66666...
<em>Estimate:</em> 57%
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.