1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
2 years ago
13

Kenya went to the convenience store to buy some snacks. She spent a total of $12.00 on soda and candy. The soda cost $3:00 and e

ach candy bar cost $1.50. If Kenya bought one soda, how many candy bars did Kenya buy?
Mathematics
1 answer:
Eduardwww [97]2 years ago
6 0

Answer:

7 Candy bars

Step-by-step explanation: She can buy 7 candy bars, just subtract 3 from 12 and you get 9, then keep subtracting 1.50 from each and you end up getting 7 candy bars.

You might be interested in
Celeste needs to create a keyword map that branches out from an image of the solar system. Which image best
Veseljchak [2.6K]

Answer:

The Correct Answer Is C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELP!!!
uranmaximum [27]

Step-by-step explanation:

10 gallons of gas is $29.50

10 gallons of gas = $29.50

10 gallons of gas / 10 = $29.50 / 10

1 gallon of gas = $2.95

Per x gallons of gas,

1 gallon of gas * x = $2.95 * x

x gallons of gas = $2.95 * x

7 0
3 years ago
In the diagram, EFG= OPQ complete the statement
Igoryamba
2) EF is congruent to OP
3) angle P is congruent to angle F
4) angle G is congruent to angle Q (that weird upside down parentheses, I think that is a Q)
5) measure of angle O equals 110 degrees and it equals the measure of angle E
6)QO equals GE and it is 7km
7) triangle GFE is congruent to triangle QPO
8 0
2 years ago
Please help me with my work please help me please give me a good answer
Dvinal [7]
3: 8h+24 4: 6h+21 5: 15x+45y 6: 44h+12g
7: 7jk first box 12jm second box. 8: 9ab+13a
Basically you just want to multiply the number outside the parentheses to each number inside them.
8 0
2 years ago
McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. What was the cost per pound?
Viktor [21]
The answer to that is 9.85
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given that sinA = 2/3 and A is acute find cos(A)<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%20%5Csin%28a%29%20%20%3D%20%5Cfrac%7B2
    7·1 answer
  • Which equation can be used to find X the measure of angle POQ?what is it’s measure?
    10·1 answer
  • First answer I will give you brainleyist
    14·1 answer
  • 2a , b and c with work please
    15·1 answer
  • Einsteinium-253253253 is an element that loses about \dfrac23
    14·2 answers
  • 20% of the student body of Tyson Middle School is in the band. If the student population of Tyson Middle School is 680. how many
    14·1 answer
  • I really need help with this​
    12·1 answer
  • A car rental company charges a $50 flat fee and an additional $20 per day. A second company also
    5·1 answer
  • Which of the following values are in the domain of the function graphed
    9·1 answer
  • Rei bought 150 oranges and 100 apples for her neighbours. She divided the oranges equally among them and had 17 oranges left. Sh
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!