1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
2 years ago
5

A team scored 26 points during a football game. This team scored twice as many field goals (3 points each) as it did touchdowns

(7 points each). Find the number of field goals scored by the team.
Mathematics
2 answers:
lana [24]2 years ago
8 0
The answer is 9 field goals
abruzzese [7]2 years ago
3 0

Answer:

The answer is 9 field goals.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Item 2
astra-53 [7]

Answer:

a = 25

r = 20%

y (5)= 62.2

here you go pro

7 0
3 years ago
Solve for d.<br> d + 67 = 87<br> р<br> Submit
Vsevolod [243]

Answer:

d=20

Step-by-step explanation:

d+67=87

Subtract 67 from both sides

d=20

Hope this is helpful

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rita had $9.00. She spent $3.67 on a magazine.
Ket [755]
She has $5.33 left


$9.00
-$3.67
————
$5.33
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of f(x) when x=3?<br> -3<br> o -2<br> o 1<br> O
Svetach [21]
The answer is -3 darling
3 0
3 years ago
If , what is the value of x? 2 3 4 6
Serggg [28]
If what ? What is the If part, so I can help answer your question.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the ratio of the area of the inner square to the area of the outer
    9·1 answer
  • Please help me!!
    8·1 answer
  • HELP MATH ANYONE PLS
    5·2 answers
  • 1. There are 6 fewer books in Ashley’s library than Jennifer’s. If there are 30 books total, how many books does Ashley have?
    9·1 answer
  • Layne rode his bike from Point A to B by using Cherry Street. How much further would his trip have been if he took Orange Drive
    6·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • Yo someone help me with my last question pls!!
    7·1 answer
  • Sonji paid $25 for two scarves, which were different prices. When she got home she could not find the receipt. She remembered th
    7·1 answer
  • Write y = 2x + 8 in standard form.​
    8·1 answer
  • Write the equation of the line f.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!