1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
4 years ago
8

Given the function g(x) = x^3 − (8+1)x^2-4(9+2)x+(5x2-1) determine where the function is quickly(slowly) increasing (decreasing)

Mathematics
1 answer:
Elenna [48]4 years ago
3 0

Answer:

hence g(x) is increasing at point x= 3+14i,3-14i

Step-by-step explanation:

given, g(x)=x^3-(8+1)x^2-4(9+2)x+5x2-1

         g(x)=x^3-9x^2-44x+10x-1

         g(x)=x^3-9x^2-34x-1

   \frac{\partial g(x)}{\partial x}=3x^2-18x-34

for increasing and decreasing function,

3x^2-18x-34=0

x=3+14i \geq0

x=3-14i \geq0

hence g(x) is increasing at point x= 3+14i,3-14i answer

You might be interested in
contradictions!!!! i dont get them help me with 5 of them pleaseee i will mark you brainlest answer and everything
vodomira [7]
Contradictions usually mean they go against established rules. Squaring a negative number is one example if it is in math. But just think of anything that goes against what is known.  
3 0
3 years ago
Simplify the following expression.
erica [24]

Answer:

B)  53x + 74

Step-by-step explanation:

(59x + 64) - (6x - 10) = 59x + 64 - 6x + 10

                                = 53x + 74

3 0
4 years ago
A map scale shows a scale of 1 inch = 50 miles. How many miles are represented by 4.5 inches on the map?
a_sh-v [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

take 50*4.5 and you'll get your answer

7 0
3 years ago
An amusement park charges $9.00 for admission $4.00 per ride. Write an equation that gives the cost in dollars as a function of
Gnoma [55]

T = total cost

X= number of rides

T=4.00x+9.00

3 0
3 years ago
Diego has 27 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends and has 6 ounces left for himself. A. Find the so
Dvinal [7]

Answer:

3x + 6 =27

Step-by-step explanation:

A. The solution is 7! First I Subtracted 6 from both sides of the equation, Then I Divided both sides of the equation by the same term. Then I got "7" from doing the following.

B. The solution is the x in the answer which is the amount of juice he poured.

"Diego has 27 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends and has 6 ounces left for himself"

tell me if i did something wrong  

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • Last and only one !!!! ((:
    8·2 answers
  • What two numbers multiply to get 40 but add to get -14
    7·2 answers
  • I need help with both
    15·1 answer
  • Point (2, 4) is reflected across the x-axis. What are <br> the coordinates of its image?
    11·1 answer
  • The taxi ride costs 18.00 (mop). Now convert this to US Dollars. Here's the convertion fact: 1 US Dollar=7.98 MOP.
    6·1 answer
  • Brainliest!!!!!marking&lt;—
    15·2 answers
  • What is the arc length of PQ?
    10·1 answer
  • Tim and Sasha are making a model sailboat. They want the sail to be in the shape of a right triangle. If the legs of the sail me
    13·2 answers
  • !!! TIME SENSITIVE !!! Determine the period.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!