Answer:
I think acute angle
hope it will helpful to you
First, you convert 5% to decimal. For your info, percents are always equal to 100. So, you divide 5 by a 100, which gives you 0.05. Then, you multiply 2.95 by 0.05. 2.95 x 0.05 is 0.1475 which is about 0.15. Then, you add 0.15 to 2.95. The total cost of a $2.95 notebook plus 5% is about $3.10.
Answer:
The answer is -15.
Step-by-step explanation:
1. 2x - 1
2. 2(-7) - 1
3. (-14) - 1
4. -15
By plugging in our x value, we are able to use PEMDAS to multiply 2 and the value of x and then, we subtract 1 from the value we got from step 3 to get -15.
Solution:XOR: X+Y= XY’ + X’YDual of XOR:= (X +Y’)+(X’+Y)= XX’+XY +X’Y’ +YY’= XY + X’Y’ Complement of XOR (XNOR)= (X+Y)’= (XY’ + X’Y)’=(X’+Y)+(X +Y’)= XX’+ XY + X’Y’+YY’= XY + X’Y’
HOPE IT HELPS
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79