1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
3 years ago
8

Figure ABCD is a kite. Find the value of x.

Mathematics
1 answer:
julsineya [31]3 years ago
5 0

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

i think you posted this question twice, but here it is:

in order for this figure to truly be a kite, AD and AB have to be equal.

So:

4x=x+15

now we must solve the equation:

3x=15

x=5

You might be interested in
Ltiply.<br> 5. 20 x 0.25
AlekseyPX

Answer:

1.30

Step-by-step explanation:

When you multiply 5.20x0.25 you get 1.30

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
P plus (negative 9)= thirty three
Cloud [144]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

33+9=42

42-9=33

5 0
3 years ago
If we add 9 tens 5 hundreds and 3 ones then the result is?
ioda

Answer:

9 tens = 90

5 hundreds = 500

3 ones = 3

on adding them we get, 500 + 90 + 3 = 593

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
At Sunday’s Best Ice Cream in New Orleans, the price of Ice Cream was $4.00 for a large sundae. Due to the holidays, they are de
dimulka [17.4K]

the answer is $3.88

Step-by-step explanation:

because the ice cream was $4.00 and they subtracted it by 12% which would be $4.00 minus .12 which would give you $3.88

6 0
3 years ago
Convert 2.5 kg into gram​
finlep [7]

Answer:

2500 grams

Step-by-step explanation:

1kg=1000g

2.5kg=1000×2.5

=2500

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ed has 8 pieces of candy which represents 40% of all the candy in his home, how many pieces are in his home
    7·1 answer
  • What is the long division for 1. 5)65,749 2. 6)22,176 3. 5)25,931 4. 4)71,568 5. 7)98,694 6. 9)81,844
    15·1 answer
  • Field book of an agricultural land is given in the figure. It is divided into 4 plots . Plot I is a right triangle , plot II is
    10·1 answer
  • Distribute a negative -7.1h-(-2k-1)
    9·1 answer
  • How do I write in standard form 700000 + 20000 + 4000 + 500 + 60 + 2
    7·2 answers
  • Which expression is represented on the number line? (1 point)
    6·1 answer
  • The gift bag from Claire's cosmetics includes 5 bottles of nail polish and 2 tubes of lip gloss.Use p to represent the cost of e
    12·1 answer
  • What is the equation 2y=x-8 In y intercept form?
    12·1 answer
  • SOMEONE HELP ME ON THESE QUESTIONS
    15·1 answer
  • 3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!