1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
5

Malakai is attending lessons to learn how to play an instrument. She can attend 4 hours of lessons for a total of $100. assuming

the price per hour is constant, how much would it cost for 9 hours of lessons? Show ur work
Mathematics
1 answer:
shepuryov [24]3 years ago
3 0

Answer:

$225

Step-by-step explanation:

$100/4hours=$25

$25 hours per one hour

So, $25x9=$225

You might be interested in
I need help for this still
andrey2020 [161]

Answer:

Hello!!! Princess Sakura here ^^

Step-by-step explanation:

The ratio of girls to students is choice c, 34:72 because it said girls to students. We already know the total number of students and the number of boys, all we have to do now is subtract the total number of students to the number of boys to get the number of girls, 72 - 38 = 34......and that's it we put the number of girls then the number of students.

6 0
3 years ago
I need help with #6 and #7​
Anarel [89]

Answer:

Might need a bit more of a photo.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
james earns $3,129 a month. He is saving 1/3 of his income each month for a down payment on his home at the end of the year. How
g100num [7]

Answer:

The answer is 1,043. (you could just use a calculator)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the rate of change of the function given by the table.
Dovator [93]
Hi! The answer is A.
All i did was

5-3=2
6-4=2
7-5=2
8-6=2

They all equal to 2 so the answer is 2 :)
8 0
3 years ago
What is the substitution
kirill [66]
Plugging in to be short
3 0
3 years ago
Other questions:
  • After eliminating radicals, what quadratic equation can you solve to find the potential solutions of sqrt 2x+3 - sqrt x+1 = 1
    12·2 answers
  • How does 7.3978 have greater value then 7.3888
    11·2 answers
  • Question is in the picture.
    14·1 answer
  • If you invest 300 dollars in an account at 7.5 percent interest per year simple interest how much will you bave in the account a
    6·1 answer
  • What is the value of the expression
    12·2 answers
  • An 8-cup bucket of paint costs $14.24. What is the price per pint?
    13·2 answers
  • 4. Mr. Downey used the function f(x) = -3x2 + 12x to model the flight of a glider. In Mr. Downey's
    6·2 answers
  • Can you help me real quick guys?
    5·1 answer
  • 4. Anna, Beate and Cindy buy a bag of 30 biscuits together. They get 10 biscuits each. But Anna has paid 80 cents, Beate 50 cent
    14·1 answer
  • Now Ann is x years old and her sister is eight years younger than her. After five years , Anne's age is twice the age of her sis
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!