1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
7

Help pls i'll mark brainliest.. state the length of the line segment shown.

Mathematics
2 answers:
Likurg_2 [28]3 years ago
5 0
3 because you can literally count, they even have grids and everything
Llana [10]3 years ago
3 0

Answer:

i believe its 3 but i could be wrong

Step-by-step explanation:

sorry if i am..

You might be interested in
Solve <br> 6r + 7 = 13 + 7r
Firdavs [7]

Answer:

r = -6

Step-by-step explanation:

6r + 7 = 13 + 7r

-6r both sides

7 = 13 + r

-7 both sides

r + 6 = 0

-6 both sides

r = -6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression could be used to solve the problem?
Paladinen [302]
THE ANSWER IS D whoops lol sorry i was in an argument lol 
4 0
3 years ago
Simplify. 2³+4⋅8 please I beg you
dalvyx [7]
2^3=2*2*2
2*2*2+4*8
8+32
=> 40
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andre says 10x + 6 and 5x + 11 are equivalent because they both equal 16 when x is 1. Do you agree with Andre?​
Serga [27]

Answer:

No, They are not equivalent

Step-by-step explanation:

The two expressions are only said to be equivalent if they are the same regardless of whatever value the variable(s) is.

The variable in this question is x.

To prove this, we equate both expressions:

10x + 6 = 5x + 11

10x - 5x = 11 - 6\\\\\\5x = 5\\\\\\x = 1

This shows that they have the same value ONLY when x is 1.

This is why Andre says that they are equivalent, but they are not.

8 0
3 years ago
Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
DiKsa [7]

Answer:

$1.19

Step-by-step explanation:

14.25/12=1.19

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Becca is paid $10.00 per hour and time-and-a-half for all hours worked over 40 per week.
    12·2 answers
  • Calculate the loss on selling 50 shares of stock originally bought at 133/4 and sold at 12.
    5·2 answers
  • Latoya made $306 for 17 hours of work.
    11·2 answers
  • There were n signers of the Declaration of Independence. The oldest was Benjamin Franklin, who was y years old. 7 is 10% of y. W
    12·1 answer
  • Will someone help me with this one I'll give 18 points for help
    5·1 answer
  • How to find the size of an angle
    10·2 answers
  • PLEASE HELP! DUE TONIGHT
    11·2 answers
  • Find two integers whose sum is -2 and product is -24
    13·2 answers
  • The function, f(x), is plotted below.
    5·2 answers
  • 17 students on the math team want to raise 483.62 to buy practice books they have already raised 218.25 if each students raises
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!