1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
2 years ago
15

6y-3x=-18 write it in Standard form

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]2 years ago
3 0

Answer: 3x - 6y = 18

Step-by-step explanation:

You might be interested in
10................/......
jolli1 [7]

Answer:

<h2><u>-1 + √3 or -(1 - 2√3)</u></h2>

Step-by-step explanation:

(1 + √3) (2 - √3) = 2 - √3 + 2√3 - 3 = 2 - 3 - √3 + 2√3 = <u>-1 + √3 or -(1 - 2√3)</u>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor f(x)=x2−8x+16<br><br> (A) (x−4)2<br> (B) (x+8)2<br> (C) (x−8)2<br> (D) (x+4)2
Fynjy0 [20]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

(x-4)^2 = x^2 -4x -4x + (-4)*(-4)

= x^2-8x+16 as required

3 0
2 years ago
Find the area of the shape shown below.
mina [271]

Answer:

28 square units

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Suppose you add two vectors A and B . What relative direction between them produces the resultant with the greatest magnitude? W
Anna71 [15]

Answer: The resultant would be the sum and the difference between the vectors.

Step by step explanation: 1. The possible resultant is between the sum of the 2 vectors and the difference between the two vectors.

2. The greatest magnitude is when the vectors lie in the same direction and the sum would be the scalar sum of the two vectors. The angle between the two would be zero degree.

6 0
3 years ago
Factor the expressions .<br> 36 + 8z
Sophie [7]

Answer:

4 × ( 9 + 2z)

Step-by-step explanation:

36 + 8z = 4 × (9) + 4 × (2z) ; so here 4 is a common factor

            = 4 × ( 9 + 2z)  

we can also write it like this

36 + 8z = 2 × ( 18 + 4z)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me Outttttttttttttt
    13·1 answer
  • Ron and kathy are ticket sellers at their class play. ron handles student tickets that sell for $2.00 each, and kathy handles ad
    11·1 answer
  • Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
    13·2 answers
  • Liam ate 1/3 of 3/4 of a pizza. How much pizza did Liam eat?
    9·2 answers
  • Write an expression for: the product of 4 and a number. Use x as the variable. Who ever gets it correct first gets brainliest.
    10·1 answer
  • What is the slope of a line that passes through the two points (8,3) and (4,9)?
    8·1 answer
  • Jenny's chocolate bar is 34% cocoa. If the weight of the chocolate bar is 66 grams, how many grams of cocoa does it contain? Rou
    7·2 answers
  • Find the missing value
    13·1 answer
  • A cylinder is sliced by a plane that is not parallel to the base and intersects only the lateral surface. the resulting cross se
    15·2 answers
  • A sub sandwich shop offers 22 toppings to choose from. How many ways could a person choose a 4-topping sandwich?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!