1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
8

: A coffee shop spends $408 for an order of 17 cases of paper cups. If the coffee shop adds 5 more cases of paper cups to the or

der, how much will the total cost be
Mathematics
2 answers:
zhenek [66]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

A case of paper cups costs $408 / 17 = $24.

5 more cases => 22 cases of paper cups total.

Hence the total cost will be 22 * $24 = $528.

Ostrovityanka [42]3 years ago
6 0

Answer:

$528

Step-by-step explanation:

We find the unit rate of the cost per case.

$408 / 17 cases = $24/case

Each case costs $24.

Adding 5 cases to 17 cases, the order will be for 22 cases.

22 cases * $24/case = $528

Answer: $528

You might be interested in
Nathan's family took a road trip to Mount Rushmore. Nathan fell asleep 9% of the
Marat540 [252]

Answer:

600

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
On a coordinate grid, point A is at (−2.0, −3.4) and point B is at (2.0, −3.4). Point B is a reflection of point A across the
sergejj [24]

Answer:

Y axis is correct :))

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If you could give the answer without explanation it would be greatly appreciated​
zysi [14]

Answer:

i think its (4, -6)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The temperature in the morning is 18.6°C. By noon the temperature rises 8.5°C.
Harman [31]

Answer:

27.1°C

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Are these two correct
SOVA2 [1]
When it's negative the bigger number is smaller for example -7 is less than -2 or -2 is greater than -7. so they r wrong.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Combine the like terms to create an equivalent expression:
    8·1 answer
  • How do you spell 310763136 in word form
    11·2 answers
  • Use exponents to write 81 three different ways
    12·2 answers
  • Jordan is 4 feet 8 inches tall. Her mother is 5 feet 10 inches tall . How much taller is Jordans mother than Jordan? Give your a
    14·2 answers
  • How to solve this equation?
    10·2 answers
  • Josh get paid 100 in one day he work 5 hours a day how much he makes an hour?
    11·2 answers
  • Which ordered pair is a solution of the equation? y=8x+3y=8x+3
    9·2 answers
  • You have made a poster that is 4 feet by 5 feet to hang on a wall, you want to use the reaming 10 sqaure feet of fabric to add a
    10·1 answer
  • If a cubic foot of stone weighs 150 lb and a cubic foot of iron weighs 480 lb, what fraction of the second weight is the first o
    13·2 answers
  • Help me out with this math problem for 50 points!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!