1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
2 years ago
14

The booster club will sell raffle tickets to raise money for new band uniforms. The total cost of the uniforms is $16,272. Each

ticket will raise $12. What is the minimum number of tickets that the booster club needs to sell to buy the new band uniforms?
Mathematics
1 answer:
Zina [86]2 years ago
7 0

Answer: 1,356 tickets

12x=16,272

divide by 12 on both sides

12x÷12=16,272÷12

x=16,272÷12

x=1,356

I hope this is good enough:

You might be interested in
FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRANILYEST
Veseljchak [2.6K]

Car A                               Car B

d=rt                                  d = rt

d = ra * 2.4                        d = rb 4

ra = rb+22

distances are the same so set the equations equal

ra * 2.4 =rb *4

substitue in  for ra

(rb+22) 2.4 =rb *4

distribute

2.4 rb +52.8 = 4 rb

subtract 2.4 rb from each side

52.8 = 1.6 rb

33 = rb

Car b travels at 33 miles per hour

Car a = 33+22

Car a = 55 miles per hour

3 0
3 years ago
10m-3(2m-9)=9(m-1)+1
Studentka2010 [4]
Reorder the terms 10m+(-9*-3+2m*-3)=9(m+-1)+1
combine like terms 10m+-6m=4m 27+4m = 9(m+-1)+1
solve 27+4m=-8+9m
m=7

3 0
3 years ago
Enter the values to complete the input/output table for the function.
Artist 52 [7]

Given function : 3x−6y=12.

We are given x :  −2     0    4.

We need to find the values of y's for x=-2, x=0 and x=4.

Plugging x=-2 in the given equation, we get

3(-2)−6y=12

-6 - 6y = 12.

Adding 6 on both sides, we get

-6+6 - 6y = 12+6

-6y = 18.

Dividing by -6 on both sides, we get

y= -3.

On the same way, plugging x=0.

3(0)−6y=12

-6y =12.

y=-2.

Plugging x=4,

3(4)−6y=12

12 -6y = 12.

Subtracting 12 on both sides.

12-12 -6y = 12-12

-6y=0

y=0.

Therefore,

<h3>x    −2   0   4</h3><h3>y ​    -3   -2  0</h3>
3 0
2 years ago
Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?
ANEK [815]
5 pounds for 6.65 because you will get more pounds for a good amount of money.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Well buying organic is expensive because the product is much much harder to grow. No pesticides or fertilizer means there's a ve
kolezko [41]
That is true. It is much cheaper and economically safer for farms to not grow organic foods. I’m fact, sometimes it is even better for the environment for food to not be grown organically as it puts less stress on the farmland.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 4,6,10,12,10,9,365,40,37,8 find mean median mode mid range
    14·2 answers
  • Which of the following cannot be the side lengths of a triangle?
    12·1 answer
  • Any one know how to do this pls help
    10·1 answer
  • Kieran subscribes to a text messaging service on his cell phone. His monthly bill for the service is given by the equation b = 0
    13·2 answers
  • Please help please anyone
    6·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLEASE!!!!!! WILL GIVE ALL POINTS AND BRAINLYEST
    6·1 answer
  • SheeeeeeeshI MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE⁉️I MISS THE RAGE
    11·2 answers
  • Right triangle LMN is shown. What is the length of the hypotenuse, x, of triangle LMN? Round your answer to three decimal Places
    15·1 answer
  • ANSWER THIS ASAP PLS <br><br> Which of the following must be true if ABD = CDB?
    11·1 answer
  • Is 0.7 =0.07 reasonable? explain why if its not or it is
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!