Answer:
5
Step-by-step explanation:
=2+(3)(16)-(2)(21)-3
=2+48-(2)(21)-3
=50-(2)(21)-3
=50-42-3
=8-3
=5
Hope this helped! :)
84+83+92+80+95=434
434/5= 86.8
The correct answer is C
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1