1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
3 years ago
7

Solve for t in the scientific formula

Mathematics
2 answers:
Elodia [21]3 years ago
8 0

Answer:

1000C/Wc=t plz mark brainliest

svp [43]3 years ago
3 0
First, multiply both sides by 1000.
1000*c = w*t*c

Since c is on both sides, they cancel each other out
1000 = w*t

Divide both sides by w.
1000/w = t
You might be interested in
Frances read 4/5 of an article in three minutes. How much of the article did she read each minute?
Margarita [4]

Answer:

0.267

Step-by-step explanation:

0.2666666666666667

8 0
3 years ago
Solve y + 4 > - 2.2. Check your solution.
maks197457 [2]
Pretty sure its y > -6.2
This is because you subtract 4 from both sides and get y > -6.2
Please correct me if im wrong thx!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Roma sherry drove 80 miles from her home town to her​ parents' town. during her return​ trip, she was able to increase her speed
mr_godi [17]
<span>Answer: Roma Sherry drove 330 miles from her hometown to Tucson. During her return trip, she was able to increase her speed by 11 mph. If her return trip took 1 hour less time, find her original speed and her speed returning home. : Let s = original speed then (s+11) = return speed : Write a time equation: Time = distance%2Fspeed : Original time = return time + 1 hr 330%2Fs = 330%2F%28%28s%2B11%29%29 + 1 : Multiply equation by s(s+11) and you have: 330(s+11) = 330s + s(s+11) : 330s + 3630 = 330s + s^2 + 11s : 0 = 330s - 330s + s^2 + 11s - 3630 : A quadratic equation: s^2 + 11s - 3630 = 0 Factor this to: (s + 66)(s - 55) = 0 Positive solution s = 55 mph is original speed. : Find the time 330/55 = 6 hr, original time and 330/66 = 5 hrs, faster time; confirms our solution.</span>
7 0
3 years ago
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
What do you think about geometry?
Brums [2.3K]

Answer:

I think its better than other types of math.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 13 143ths as a unit fraction
    11·1 answer
  • Could someone pls explain
    15·2 answers
  • -(4x+6)&lt;2(5x+9)+2x write the solution for interval notation
    15·1 answer
  • Can some one tell me how to Divide this very big Question You will be a life savor if you do!!!!!!
    10·1 answer
  • Given: measure of arc PIV = 7/2 times measure of arc PKV<br><br> PKV<br><br> Find: m∠VPJ
    13·1 answer
  • How much do Travis and jack each make per hour
    12·1 answer
  • PLZ HELP ME PLZZZ THIS IS 40% of my grade
    9·2 answers
  • Find the product of 217 and 68
    11·2 answers
  • A map of New Brunswick is drawn to scale. The actual distance from the food trucks to Rutgers University Stadium is 9.5 miles. O
    7·1 answer
  • Jenna picked a pumpkin at the pumpkin patch that weighed 8 and 1 half pounds, Her little sister, sandy, picked a pumpkin that we
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!